Dany1006

Platí pro stavebnici LEGO nějaká autorská práva?

Kdybych chtěl natočit LEGO animované video, musel bych mít autorská práva od výrobců LEGA? Když jo, jak je můžu získat?
Doplňuji:
Vlastně, chci vědět jestli na stavebnici LEGO City jsou nějaká autorská práva!

Odpovědi
anonym

Jistěže ano…
Ale ohledně natočení videa – pokud uvedeš LEGO jako výrobce dané stavebnice, domnívám se, že toto smíš…
😉
Případně kontaktuj https://servi­ce.lego.com/cs-cz/contactus/con­tact-us-email

bostončarli1

Já si myslím,že na obyčejné LEGO panáčky bez nějakého skupinového zařazení jako třeba star wars nebo Indiana Jones mít autorská práva nemusíte.

anonym

Kdyz neveris, precti si tohle http://m.idnes­.cz/zpravy/do­maci/clanek.A120921_144­847_domaci_maq­.idn
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/program-na-upravu-fotek-v-mobilu

huxa

Jestliže nikde nebude zmínka o legu, nebudeš jej naprosto kopírovat a pouze to budou kostičky s dírky a výčnělky bez označení, neměl bys mít problém. V opačném případě je to již hodně diskutabilní a závisí hodně na situaci a postoje Lego právníků.

arygnoc

segmenty lego ani postavičky >lego< NEMOŽNO použiť bez výslovného súhlasu majiteľa autorských práv (platí pre všetky stavebnice, ktorých značka je chránená, teda napr. i český IGRÁČIK).

huxa:

predmetom žaloby na autorské práva môže byť i výrobok podobný a ľahko zameniteľný s originálnym výrobkom (tu konkrétne lego) – i pri použití napodobenín je teda žaloba o porušenie autorských práv možná.
leda by autor klipu spomenul výrobcu použitých prvkov – a od tých by tak isto musel mať súhlas (nehovoriac o probléme, že túto firmu by potom mohlo žalovať aj LEGO).

s nadsázkou by sa MOŽNO dali použiť dielce parodujúce lego – napr. miesto s charakteris­tickými výstupkami s dierami a pod.

v každom prípade by to chcelo radu od právnika z oblasti autorského práva (patenty, ochranné známky, autorské právo, …).