Pavla.K

Platí amnestie i pro chycení za volantem bez ŘP?

Dobrý den, chci se zeptat, když známého chytili za volantem bez řidičského průkazu (bez alkoholu) a přišel mu nedávno dopis od soudu, ale momentálně netuším zda tam je uvalen přesně daný trest nebo je pozván k soudnímu řízení, zda se ho amnestie bude týkat taky a pokud ne, jaký přibližný trest by ho mohl čekat a lze zažádat v půlce trestu o předběžné zrušení? Děkuji…

Odpovědi
sio

Řízení v zákazu je maření úředního výkonu. Těžko říct, jaký bude trest – může být podmíněný, nepodmíněný, veřejně prospěšné práce… Ovšem pokud ještě soud neproběhl, amnestie se jej netýká, ta je jen u případů, kdy je soudní řízení ukončeno do 31. 12. 2012. O zkrácení lze zažádat u zákazu řízení teoreticky po polovině, ovšem tím opětovným řízením si to zkomplikoval, bude mu nejspíš kromě toho souzení na maření prodloužen, polovina proběhne po sečtení, a případný nepodmíněný trest se do toho nezapočítává, o to by se mu zákaz prodloužil. Pozor na to, znám případ, kdy si jeden trouba vykoledoval neustálým opakováním řízení v zákazu prodloužení toho zákazu na 19 let.....