LucinkaLLL

Pevnost ŘOPÍK – co to je?

Dostala jsem referát na dějepis o pevnosti ŘAPÍK, ale když se teď tak koukám na internetu, tak zjišťuji, že je asi těch řapíků víc, nebo co.. A ani jsem o takové pevnosti nic moc nenašla. Co měla teda učitelka namysli? A popřípadně, kde o tom najdu informace?
Doplňuji:
A to lehké opevnění vzor 37 (řopík) se dělí na části A, B, C, D, E, F, G, H, K1–4? Nebo to je zase něco jiného?

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem otázku
Čeho jsou svědectvím tzv. „řopíky“? Setkali jste se někde s nimi?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ceho-jsou-svedectvim-tzv-ropiky-setkali-jste-se-nekde-s-nimi

Doplňuji:
Kde všude jsou řopíky, najdete v odkazu.

https://www.go­ogle.cz/search?q=ma­pa+%C5%99op%C3%AD­k%C5%AF&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozi­lla:cs:offici­al&client=fire­fox-a&gws_rd=cr&e­i=jxrZUs7uDYm­TswatkoHwAg#q=%C5%99­op%C3%ADky&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial

Další odpovědi
mosoj

Vždycky řopík ! Řapík jestli se nepletu patří někam do botaniky.
Trochu se namáhej.
https://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&aq=&oq=%C5%99op%C3%AD­k&hl=cs&ie=UTF-8&rlz=1T4GGNI­_csCZ533CZ534&q=%C5%99op­%C3%ADk&gs_l=hp­..0.0l4.0.0.1­.35923.......­....0.MInujnZuw­Lc&pbx=1

briketka10

Rekonstruovaný objekt se nachází v Doksech v okrese Kladno. Z Karlovarské silnice v obci odbočíte ve směru Družec a poslední ulicí na pravé straně (Vorlíčkova a dál Lesní) až nakonec. Řopík je na okraji lesa za posledním domkem. Ulicí Lesní už doporučujeme jít pěšky a zaparkovat na rozcestí ulic Vorlíčkova, Lesní a Lipová.
http://kvh-doksy.wgz.cz/ru­briky/objekt-a-4-17-a-180
Doplňuji:
to lehké opevnění vzor 37 řopík
je stejné, jako ostatní dál si to
rozklikni a uvidíš další nabídky
a dokonce i virtuální prohlídku:

http://www.bun­kry.wz.cz/vz37/vz­.37.htm

honza19hk

řopík-lehké opevnění vz.37 je jen jeden tedy svého druhu,ovšem byl modifikován na někol typů ale stále to je řopík .Ostatní vojenské objekty ČS opevnění jsou dělostřelecké tvrze nebo pěchotní sruby (např Hanička,stachelberg atd..) Řopík je jednopodlažní železobetonová stavba o 2–3 malých místnostech zpravidla divného tvaru L. Byl vybaven lehčími zbraněmi kulomety 12.7 a jim podobné,popř lehké děla zpravidla do 70mm.Vchod který tvoří prní mříže a apk silné ocelové dveře je kryt střílnou a granátovým skluzem do prostoru před mříže a dveře.To proto aby tam někdo nemohl odpálit dveře v případě že by se dostal k řopíku dřív než by ho zastřelili.
Objekty vz. 37 byly projektovány jako miniaturizace těžkého pěchotního srubu, díky čemuž s ním mají shodné taktické vlastnosti a mnoho podobných stavebních prvků. Ruční ventilátor zajišťoval dodávku čerstvého vzduchu a chránil tak osádku (3 až 7 mužů) před zadušením zplodinami vzniklými při střelbě. K obraně nepostřelovaných částí týlu sloužil granátový skluz a k pozorování a signalizaci jeden, nebo dva periskopy ve stropu .Konstrukce objektu byla železobetonová o síle čelní stěny a stropu 80 nebo 120 cm . Ze strany nepřítele byla navíc pevnůstka opatřena kamennou rovnaninou a zemním valem. Díky všem opatřením odolával objekt vz. 37 zásahům střel ráže 105 mm v normálním, nebo 155 mm v zesíleném provedení.
Na hraně střechy čuměli z betonu roxory pro uvázání ostnatého drátu a uchycení maskovacích sítí.

Na wikipedii je stránka řopík.Tak si tam napiš do vyhledávače slovo řopík.
Doplňuji:
ano,ostatně jako u všeho je to jejich modifikace tzn že se pokoušeli o jejich úpravy a modernizaci. Na tý wikipedii to máš rozepsaný. Do referátu ale stačí základ.jelikož funkce řopíku byla furt stejná.
Důležité ale je že československé opevnění nikdy nebylo proti nepřátelům použito a mnoho objektů ani nebylo dostavěno.To co se dá dnes najít je tak asi 1/4 toho co mělo být.Na základě Mnichovské dohody jsme museli území opustit a území připadlo němcům.

Emefej

Vše o Řopících najdeš tady: http://www.ro­piky.net/

Funna

Lehké opevnění vzor 37 (lidově řopík) je železobetonová pevnůstka lehkého opevnění budovaného v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo již v druhé polovině třicátých let podle zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací)…v republice je jich víc než dost…v odkazu máš pro příklad odkaz mapu, kde je uvidíš, jsou ty malé „rohaté“ obdelníčky…http://ww­w.mapy.cz/#!x=17­.872565&y=49.946948&z=12­&l=16…takže buď učitelka taky neví, o co jde a nebo jsi ji špatně rozumněla…a jasně, že je jich několik typů…
Doplňuji:
nedělí se na části, ale na další typy…tj, jsou všechny vzor 37, ale protože každý má trochu jiný tvar a vnitřní uspořádání, tak se ještě dělí dál na podtyp A,B…atd (pár sem jich viděla i úplně atypických)…ve wikipedii je to popsané dostatečně…http://cs­.wikipedia.or­g/wiki/Lehk%C3%A9_o­pevn%C4%9Bn%C3%­AD_vzor37

Lamalam

Po celé republice jsou Řopíků (objektů lehkého opevnění vz.37) stovky, možná tisíce. Stačí hledat na mapě. Velká koncentrace jich je na středním toku Ohře, v okolí Blšanky, severně od Kokořína, v okolí České Kamenice, na Slavonicku i jinde. Ty, které ležely na území protektorátu byly většinou odstřeleny, ty zachovalé jsou obvykle zabetonované, ty z území Sudet zůstaly nezabetonované. Kromě Řopíků několika typů existují i objekty lehkého opevnění vz.36, také v různých typech. Kompletní databáze všech objektů LO, zachovalých i nezachovalých, je na adrese ropiky.net..

Zdroj: http://www.ro­piky.net/

briketka10

ani 12,7 ani 7,62
ale 7,92 měl ráži těžký kulomet :
http://www.bun­kry.wz.cz/vz37/vy­baveni.htm

Lamalam

honza19hk – řopíky (objekty lehkého opevnění vz.37) nikdy nebyly vyzbrojeny kulometem ráže 12,7 ani žádným dělem. Jejich výzbroj tvořily těžké kulomety vz.37 ráže 7,62 mm. Vchodová střílna byla osazena lehkým kulometem nebo samopalem.

honza19hk

a to víš jak? mě o opevnění učit nemusíš, už hodně let se kolem toho pohybuji. A mimochodem kulomet ráže 7.63 není těžký kulomet.Těžký kulomet je třeba brovning což je těch 12.7

Emefej

Máte v tom zmatek oba. Řopíky byly vyzbrojeny těžkým kulometem ZB 53 vz. 37, který používal náboj Mauser ráže 7,92 mm nikoliv 7,62 mm. O řopíku vyzbrojeném kulometem ráže 12,7 mm jsem v životě neslyšel, alespoň o žídném v úseku I. sboru, ale rád se nechám poučit.

Lamalam

Máš pravdu, spletla jse o 0,3 mm v ráži kulometu vz.37. Ale na tom, že ŘOP nebyly vyzbrojeny kulomety ráže 12,7 ani děly, stále trvám.

LucinkaLLL

Když se kolem toho mnoho let pohybujete, poradíte mi prosím, jestli se to lehké opevnění vzor 37 (řapík), dělí na ty typy jako A,B..(jak jsem psala v doplnění otázky), nebo zda-li to je zase něco jiného? Vůbec tomu nerozumím :(

Lamalam

Ano, Řopíků je celá řada typů, označují se kombinací písmene a čísla. Vše potřebné je v odkazu, který jsem uvedla v mé původní odpovědi.

LucinkaLLL

Co znamená to vz37?

Lamalam

Vzor 37. U vojenských objektů, nebo vojenské techniky se takto jednotlivé druhy rozlišují. To číslo znamená rok, kdy to bylo zavedeno do výzbroje. Takže typický ŘOPík vz. 37 byl zaveden v roce 1937. Existují i objekty LO vz.36

LucinkaLLL

Vím, že je to ŘOPÍK. V podnadpise jsem se akorát překlikla, tak nevím, proč se hned rozčilujete. Jinak v nadpise mám napsáno ŘOPÍK!

mosoj

Jak víš že se rozčiluji ? Přeci tě nebudu za takovouto otázku a takto položenou chválit.