papenheimské

Co znamená když se řekne zná své papenheimské

Nejlepší odpověď
quentos

Odpovídá našemu „znát svý lidi“, zpravidla v nepříznivé souvislosti. Přišlo k nám z němčiny. Nazváno podle výroku A. Valdštejna o pluku hraběte G.H.Pappenheima. Rčení pochází z divadelní hry od F. Schillera, kde Valdštejn výrokem kvituje domnělou věrnost tohoto pluku, který ovšem měl záhy poté prsty v jeho zavraždění. Čili své lidi spíše neznal…
Velitel pluku Pappenheim padl již dříve v bitvě u Lützenu.

Zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/pap­penheimsky-papnhajmsky