Hanah

Pane Stando můžete mi přeposlat vámi nabízené stanovy a doiporučení?

Naše Stanovy jsou příliš obecné a nekonkrétní,co je spoluvlastnický podíl,klíč k hlasování,úhrady a platby z fondu společenství vlaSTNÍKŮ ?Jak se stanoví výška Kč do fondu oprav?

Nejlepší odpověď
standa

Co se týká STANOV, tak ty vám pošlu e-mailem…

SPOLUVLASTNICKÝ PODÍL vám vysvětlím na tomto jednoduchém příkladě:

  • v domě jsou 4 byty o velikosti 50, 60, 70, 80 m2
  • celková plocha všech bytů je 260 m2
  • první byt má spoluvlastnický podíl 50/260=0,1923
  • druhý byt 60/260 = 0,2307
  • atd.

A tyto „podíly“ se pak používají pro vymezení vlastnického vztahu ke společným částem domu…, takže např. k prvnímu bytu náleží 19,23% všech společných částí domu včetně pozemku. Samozřejmě, že toto vlastnictví je pouze ´ideální´ tzn., že nelze vymezit hranici „odsud až sem je to moje“

Takovýto podíl se pak použije např. pro tvorbu fondu oprav. Společně si odsouhlasíte, že v r.2010 potře­bujete jako SVJ vložit do fondu 50.000 Kč, potom na první byt připadne podíl 19,23%, tj. 9.615 Kč, což je měsíčně 801 Kč…

Takovýto podíl se pak použije i například při dělení ZISKU SVJ (např. budete pronajímat kus fasády vašeho domu pro velkoplošnou reklamu…, potom prvnímu bytu bude náležet 19,23% z celkových výnosů z této reklamy…, pokud se všichni rozhodnete, že tyto výnosdy nechcete nechat ve FO, ale že si je rozdáte

Takovýto podíl se pak použije pro všechna hlasování na schůzích shromáždění:
byt č.1 – 19,25%
byt č.2 – 23,07%
byt č.3 – 26,92%
byt č.4 – 30,76%

Je vidět, že byty 1+2 mají nižší váhu hlasů
než 3+4, takže mohou být klidně přehlasovány apod.

Rovněž je na tomto příkladě vidět, že bez bytu č.4 nelze prohlasovat taková usnesení, kde je potřeba 3/4 většiny (více jak 75%) atd.