Drap

Pamatujete si ještě někdo, s čím zajímavým a přelomovým je spojován dnešní den?

Myslím tím 12,dubna. Velmi dobře si na ten den a na ten rozruch pamatuji

Nejlepší odpověď
annas

Dnes ráno mně to připomněli v ČRo.

Redaktor zmínil, že 12. dubna před 55 lety si člověk začal podmaňovat vesmír.

Právě v tento den se v roce 1961 uskutečnil první let člověka do kosmu na vesmírné lodi Vostok. Uskutečnil ho ruský pilot J. Gagarin, který odstartoval ze sovětského kosmodromu Bajkonur.

Proto se 12. dubna slaví Mezinárodní den letectví a kosmonautiky.

Další odpovědi
fcoop

Viděl jsem jeho modul a hlavně vnitřek.
Ten metál si vážně zasloužil,když za nic jiného,tak za to,že se tam vůbec vešel.
A neměl jistotu,že to dobře dopadne...........

Při pokusu o zahájení sestupu 18. května nad Afrikou se v důsledku selhání infračerveného horizontu Země nezdařila prostorová orientace lodi a aktivovaný systém při brzdicím manévru udělil oddělenému návratovému modulu naopak vyšší rychlost, takže ho vyvedl na vyšší oběžnou dráhu.

V atmosféře pak zanikl až v polovině října 1965 a připomínal Gagarinovi i jeho následovníkům, že Damoklův meč obdobné závady visí i nad nimi.
(jeden z pokusů)

ivzez

Pamatuju, to se snad ani nedá zapomenout.

Škoda, že Annas a Kepler už prozradili,
zajímalo by mne, za jak dlouho mladší dohledají…

briketka10

Jo jo a mně byly 4 roky. Chodila jsem se
ségrou do MŠ ve Zdechovicích u Přelouče 😁

Drap

Celý svět slyšel tu zprávu TASSu,
celý svět zanechal hovorů,
celý svět vyskočil od rozhlasu
a zdvihl pohledy nahoru.

Dobrý den, majore Gagarine,
tak jsme se tedy už dočkali,
celý svět připil vám rudým vínem,
lidé vám zezdola mávali.

Vyřiďte prosím na měsíci,
vyřiďte mezi hvězdami
co chceme všichni dneska říci
že přijdem brzo za vámi.

Já to tak zazpívat nedovedu
trémou se třese mi dneska hlas
máte prý majore dvacet sedm
a svět je mladý podle vás.

Vyřiďte prosím na měsíci,
vyřiďte mezi hvězdami
co chceme všichni dneska říci
že přijdem brzo za vámi.

Já to tak zazpívat nedovedu
trémou se třese mi dneska hlas
máte prý majore dvacet sedm
a svět je mladý podle vás.

iceT

Mě napadlo jen ztroskotání Titanicu a po ověření jsem zjistila, že jsem se stejně o dva dny spletla…

annas

Vím, že Gagarin „vyletěl“ v dubnu. Jenže dnes ráno redaktor hovořil s někým o tomto letu, tak jsem si uvědomila, že je to 55 let.

Zmínil, že Gagarina vybrali nejen kvůli tomu, že měl dělnický původ, ale jeho kolegové ho doporučili, že působil sympaticky a hezky se usmíval.

Zmínil se o tom, že prý loď neobletěla celou Zemi, že G. byl pasivní, jen vystoupil z lodi, všechno ostatní zaznamenaly přístroje. Bohužel, problémy byly s přistáním, ale G., přežil,. Později mu osud nepřál při cvičném letu.
--

iceT vy jste byla ještě někde „na houbách“. 🙂

iceT

No to mojí mamce byly tři roky a já v nedohlednu.....:-)

annas

To jste se obě ještě dlouho načekaly.:-))

Drap

U mladých by záleželo na schopnosti hledat, jinak pro nikoho z nich to nepřipadá ani jako nic až tak nezvyklého.

fcoop

Je to fofr – před 55 lety jeden oblet s nasazením života..........a dnes už nikoho nezajímá nějaká výměna posádky ISS. To nezmiňuji holý fakt,že Mars je prokazatelně jediná planeta naší sluneční soustavy,která je obývaná roboty.

Kepler

Jo, já taky. V rádiu se se brzy na to neustále hrálo: Dobrý den majore Gagarine…celý svět vyskočil od rozhlasu…víc si z textu nepamatuju 🙂

terry

......, tak jsme se konečně dočkali. Pokud si dobře pamatuji, ale dál stejně nevím 🙂