JájsemRaibek

Pamatujete na spouštěcí disketu? Lze něco podobného vytvořit i pro windows 8.1?

Na 98 byla možnost vytvořit si spouštěcí disketu pro případ havárie.
Vím, že na w 8.1 je recovery, ale co když se tam nedostanu. Instalační cd nedodávají a tak bych byl rád, pokud by šlo něco vypálit na cd nebo dvd (neznám velikost) nebo i na flešku.
Nabízí něco takového windows 8.1? A pokud ano, kde to hledat nebo jak to vytvořit? Díky.

Odpovědi
Quimby

No jestli je to přímo v systému nevím, W8 nemám, ale nic ti nebrání si ho stáhnout oficiálně odsud https://www.mi­crosoft.com/en-us/software-download/windows8 a pak si z toho můžeš udělat klidně bootovací flashku nebo DVD.

tforro

Existuje možnost spustit systém (linux, windows) live. Tzn. z cédéčka, nebo i flash disku.
Kdysi jsem používal BartPE.

Informace například tady:
http://techne­t.idnes.cz/vyt­vorte-si-flashku-s-vlastnimi-windows-spustite-je-kdekoli-p5y-/software.aspx?c=A110627­_215007_softwa­re_dvr

http://betanew­s.com/2014/01­/13/run-windows-8-or-8-1-directly-from-a-usb-drive-on-any-computer-for-free/

JájsemRaibek

Palec dávám za každou odpověď na mou otázku a to ikdyž bude nesmyslná. Prostě za snahu.
Bohužel na tuto odpověď palec nedám a mám sto chutí odpověď rovnou smazat.

led

tforro má ale v jednom pravdu, píše o spôsobe záchrany dát v prípade havárie systému. Používam aj ja tento spôsob pomocou USB kľúča, alebo CD pri štarte načítam vlastný operačný systém, vleziem do počítača a buď presťahujem dáta do iného disku, alebo opravím zistenú chybu.

JájsemRaibek

tforro: Díky za odkaz na stránku .com, bohužel bez pomoci.
Jinak nezajímá mě xp ani 7. Nemám instalační cd, protože počítač měl nainstalován windows 8, takže opět bez pomoci.
Jak jsem již říkal v otázce, u 98 byla možnost vytvořit spouštěcí disketu a něco podobného bych potřeboval zde na w 8.1 ne na xp, ne na 7 ani na 2000.
Až se mi jednou posere počítač a na recovery se nedostanu, rád bych nainstaloval právě z toho vytvořeného spouštěcího disku.
Např. nedávno informovali o viru, který uzamkne soubory. Nikomu bych nic neplatil, prostě dal c:format a nazdar vire. Ale bez instalačky jsem v pr…li, takže něco na spuštění systému, to je to, co hledám.

tforro

Pokud chceš jen nastartovat OS pro zobrazení souborů na disku, případně jejich mazání, vypálení přesunutí, tak na to právě slouží bartPE. Ve verzi pro Win8 zde http://window­smatters.com/2013/04­/30/windows-8-based-pe-boot-disk-with-explorer-shell-and-all-my-favorite-apps/
Tohle funguje jako tehdejší spouštěcí disketa, kdy ti kromě dosu samotného najela znaková sada, ramdisk, ovladač pro cd-rom atd… Jen se prostě spustí windows, které se načtou z usb/cd disku na ramku.

Pokud chceš udělat „otisk“ disku (což doporučuju) , tedy jeho klonování, tak to se bavíme o jiném programu. Já na to kdysi používal Norton Ghost. Těch programů je dnes spousta, pozor ale na ty starší verze, ty nemají ještě ovladač na sata disky…

anonym

Nainstaluj si linux