Jíta141

Ovoce je čísla jednotného nebo množného?

Vím že je pomnožné, ale když určuji mluvnické kategorie tak jaké je??

Nejlepší odpověď
annas

Zamyslete se sám. Důvěřuj, ale prověřuj.

  1. Ujasněte si, co jsou pomnožná podstatná jména = mají POUZE tvar množného čísla. Co z toho plyne?
  2. Zatímco podst. jméno TO ovoce je rodu středního, i když označuje více kusů než jeden. Takže jde o jméno látkové, podobně jako zrní, víno, obilí.

Užijeme-li v množném čísle tato jména, má jiný význam – tři vína = 3 druhy = trojí druh vína, stejně jako 3 ovoce = 3 druhy ovoce = trojí druh ovoce. S číslovkami druhovými se počítají jen jako celky. Podobně jako mnoho ovoce, málo ovoce.

Gramatickou kategorii čísla si už snad určíte sám.

Další odpovědi
www

Viz učebnice, toto není server na řešení DÚ.
Další podobnou otázku již nechám smazat.
Doplňuji:
Ptej se proč, jak, žádej o objasnění ap., pak to ale bude v pohodě. 😉

Jsemtady

To jedno ovoce. Ale je to pomnozne, jinak se neda urcit. Neni to jednotne nebo mnozne.