Hawajka

Množné a jednotné číslo?

kalhoty- j.
kameny- mn.
kamení- mn.
setkání- j.
Vánoce- j.
Budějovice- j.

Jestli mám někde chybu řekněte mi prosím v čem je chyba a jak si to pořádně odůvodnit. Probíráme to ve škole a já to moc nechápu :-/

Odpovědi
annas

Nevím přesně, jako otázku myslíte. Použiji zájmena ten, ta, to – j. č. , ti, ty (mužský neživotný), ty (ženský rod), ta – mn. č. .

Podle toho zjistím, zda jde o tvar jednohého nebo množného čísla. Dále existují existují podst. jména hromadná, látková a pomnožná – ta mají buď tvar jedn. č. nebo mn. č..

Mrkněte se do odkazu, najdete vysvětlení.

http://www.cesky-jazyk.cz/slovnicek-pojmu/jmena-pomnozna-hromadna-a-latkova/

ty kalhoty = pomnožné – mn. č.
ten kámen – ty kameny
to kamení = hromadné – j. č.
to setkání – ta setkání
ty Vánoce = pomnožné – mn. č.
ty Budějovice = pomnožné – mn. č.