Georgo2010

Otázka pro lingvinisty: Říká se častěji upravit „tento“ nebo „aktuální“ odstavec?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží, z jakého důvodu chcete třeba odstavec upravit. Oba výrazy se dají použít, nikoliv jen zájmeno tento.

Jestliže je text v dané době živý, budí pozornost, zájem; časový, naléhavý, lez uvést: : aktuální odstavec. Např. článek o sportovním vítězství; aktuálním filmu; politickém či kulturním problému.

Může být třeba nějak zvýrazněný, aby upoutal pozornost.

Zájmeno ten(to) má několik významů Jedním z nich je, že odkazuje na úsek textu, o němž je řeč, co je známé. . Dá se použít kdykoliv.

Další odpovědi
anonym

Protože Wiki říká, že:

aktuální – význam slova
aktuální

•týkající se současnosti, živý
•naléhavý

tak správně je „tento“ odstavec. Tím odkazujeme na konkrétní odstavec, o němž je řeč.

anonym

Kdosi ješitný nesnesl konkurenci, či odlišný názor, takže pro zlomyslné smáznutí, příspěvek vkládám do tohoto náhradního prostoru (pro škůdce nedostupného):

Máš v tom nějak bordel, každý výraz má svůj význam – záleží na kontextu, konkrétním použití a jazykovém citu, jež zjevně postrádáš.
Obracíš se sice na jazykozpytce (což je mimochodem lingvista, „lingvinista“ neexistuje, viz lingvistika. Chceš-li vypadat chytře tím, že špikuješ otázku cizími slovy, musel bys je nejprve znát – viz dtto ve zdroji), ale tážeš se na odbornou terminologii IT, stejně jako ve tvém předchozím dotazu.
Nejblíže k lingvistovi má zdejší annas, jež ti už odpověděla v duchu ostatních reakcí, jen jí žel unikl tvůj chybný výraz, který jazykové puristy přímo píchá do očí.
V IT žargónu bývá podstatnější obsah a technické souvislosti, než nějaké vytříbené výrazivo.
Pokud neovládáš ani jedno, bylo by záhodno alespoň jedno z toho se nejdříve naučit.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dotaz-pro-lingvinisty-cestiny-je-nejaky-vyznamnejsi-rozdil-mezi-slovesem-vymazat-a-smazat