hanjimka

OSVČ a dohoda o provedení práce

Pracuji jako osvč a od 1.9. mám možnost přívýdělku na dohodu.Jak je to se zdravotním a sociálním a s daněmi? Bude mi to strhávat „zaměstnavatel“ nebo je výhodnější a možné si vše platit sama.Děkuji.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

U dohody o provední práce se pojištění ZATÍM neplatí (vláda to chce změnit)

U Dohody o pracovní činnosti se pojištění už platí.

Jak Vás nemusí zajímat, protože odvádět to bude Váš zaměstnavatel ne Vy.

Vy si odvedete pouze za svoje vlastní podnikání.

Další odpovědi
Deli

Michal má pravdu.
U Dohody o provedení práce se odvádí pouze 15% daň, kterou odečte a odvede zaměstnavatel. Vy už tu dohodu nikde nemusíte vykazovat.

Syd

Zdravotní a soc. se z dohody o provední práce neodvádí (tedy dokud nezačne platit ten nový zákon, což nevim kdy bude), daně předpokládám že si stejně odvádíte sama. Jedině kdyby to bylo tuším do 5000 tak se to daní srážkovu daní hned, jinak normálně do daň. přiznání
Doplňuji:
Je to jak jsem řekla, nad 5000 se normálně uvádí do daňového přiznání na konci roku; „zaměstnavatel“ odvede pouze zálohu
http://www.sve­tucetnictvi.cz/ak­tualne/dohoda-o-provedeni-prace