hoplaj

Chci se stát OSVČ. Co vše musím státu povinně platit ?

Odpovědi
gecco

Pokud by šlo o „hlavní činnost“*), pak minimálně:

  1. poplatek za živnostenské oprávnění (první 1.000,–, další á 500,– Kč) **)
  2. zdravotní pojištění (min. záloha je cca 1.800,– Kč/měs, posléze doplatek dle zisku)
  3. sociální pojištění (min. záloha je cca 1.900,– Kč/měs, posléze doplatek dle zisku)

___
*) podmínky (1. ne, ale 2. a 3. ano) se mohou lišit, odlišnosti také mohou platit pro studenty, důchodce, ZTP (ZTP/P), nejlepší bude, když se o konkrétní přesnou radu budeš zajímat na OSSZ či ŽÚ
**) pokud budeš potřebovat nějaké vzdělání, kurzy, autorizace apod., nejsou zahrnuty v poplatcích

McArthur

Vedle toho, co píše gecco, zvažte plátcovství DPH.

Nevyplatí se být plátcem DPH, pokud budete nabízet především vlastní služby, vlastní výrobky pro koncové spotřebitele nebo zboží od neplátců DPH.

Vyplatí se stát se plátcem DPH dobrovolně hned od začátku, pokud budete mít nákup a prodej zboží od plátců DPH nebo budete prodávat své výrobky či služby plátcům DPH. Automaticky do plátcovství DPH spadnete, pokud budete obchodovat se zahraničím nebo překročíte limit ročního obratu 1000000 Kč (zatím snížení limitu neprošlo).

Pozn.: Obrat není zisk.