RadimRychly

Kdo by měl platit opravu či rekonstrukci plynové přípojky k rodinnému domu – viz popis?

Původní neotázka
Oprava plynové přípojky k rodinnému domu

zakoupil jsem starý rodinný dům. Při rekonstrukci jsem zjistil, že plynová přípojka vedoucí od domu k hlavnímu vedení je cca 5 cm pod povrchem, což dle mého není určitě dobře, dle mého to nemůže splňovat dnešní normy. Od domu vede tímto způsobem cca 50cm, pak se ztrácí v zemi. Vedení je zrovna v místě příjezdové cesty do garáže, což je další věc. Opravu provádí určitě RWE. Kdo bude tuto opravu či rekonstrukci platit? Já nebo RWE?

Odpovědi
Drap

Po hlavní řád to bude platit majitel domu.

mosoj

Vedení k plynoměru je RWE nebo EONU. Náklady na opravu jdou za nimi. Nejsem si ale zcela jist, že to nevyhovuje. Potrubí může vést i nad zemí. Nicméně koukám, že je potrubí ještě starého provedení. Již dlouho se v zemi používá kov v plastu. Musí se vyjádřit distributor plynu.

Kepler

Odbočku z hlavního řadu (ne řádu, řády jsou pro neřády) až po hranici pozemku vč. HUP vybuduje a spravuje plynárenská společnost. Co je už na tvém pozemku (domovní přípojka) je už tvoje a platíš si to sám. Přípojka musí splňovat normu ČSN EN 1775, případně další související normy – vše lze na netu vyhledat. Jinak je docela dobrý pokec na http://www.ces­kestavby.cz/jak-se-stavi-dum/rozvody-pripojky-plyn-5414.html#odstavec1