Avatar uživatele
Registrovaný

Onemocněla jsem ve zkušební době na páteř.

A zaměstnavatel po mě chce abych mu v nemocenském stavu podepsala výpověď k určitému datu.Má na to právo?A pokud bych to udělala změní se tím něco pro mne?Díky Alina

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Narozdíl od Miroslava se domnívám, že zaměstnavatel se nedoupouští žádné ´křivdy´ a už vůbec ne protiprávního jednání !

1. nejdůležitější fakt je, že se vše děje ve ZKUŠEBNÍ DOBĚ
- která ať se líbí nebo ne, tak nedává jistotu trvání prac.poměru ani jedné straně
- zaměstnavatel v době nemoci nesmí dát výpověď, to je fakt
(§ 53/1 zákoníku práce)
- zaměstnavatel nesmí v prvních 14 dnech nemoci využít možnosti, kterou dává zkušební doba a prac.poměr ve zkuš.době ukončit
(§ 66/1)
- o dobu trvání nemoci se prodlužuje zkušební doba
(§ 35/2)
- smluvní strany se "mohou" dohodnout i během nemoci i během zkušební doby na skončení pracovního poměru DOHODOU

2.
Zaměstnavatel má právo vám předložit návrh dohody o skončení pracovního poměru k určitému datu
- vy však samozřejmě máte právo na takovýto návrh nepřistoupit..., ale NIC tím nezískáte (kromě několika dní trvání prac.poměru navíc), protože zaměstnavatel si počká až uplyne 14 dní nemoci a pracovní poměr s vámi ukončí ve zkušební době, k čemuž ho opravňuje ustanovení § 66 ZP

btw. a nenazýval bych to "vyhazovem", protože se jedná o legitimní využítí zákonného práva, které má ve stejné podobě i zaměstnanec

3.
pokud na NÁVRH ukončení pracovního poměru DOHODOU*) k určitému datu přistoupíte a tento datum bude až po prvních 14 dnech nemoci, tak v podstatě o nic nepřicházíte..., nemocenské dávky budete dál dostávat a po skončení nemoci se může případně nechat zaevidovat na úřad práce.

*) = ve své podstatě se jedná o to samé jak nepřesně uvádíte ve své otázce "podepsat výpověď k určitému datu"

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud nepodepíšete, změní se pro vás jen to, že vás vyhodí po skončení nemoci ve zkušební lhůtě.
Právo na to nemá a tuto praktiku bych oznámil na místně příslušný inspektorát bezpečnosti práce, který je oprávněn vše prošetřit a případně uložit nápravná opatření.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.