mojitek

Máte nějakej fígl, čím účinně odstraňujete rez ze železa nebo (patiny) z jiných materiálů?

Ahoj,máte nějakej fígl čím účinně odstrňujete rez ze železa nebo (patiny) z jiných materiálů? Díky předem za rady.

Původní
odstraňění rzi ze železa

no,broušením to jde jen někdy,ale třeba na členitým povrchu kde se třeba šmirglem,kartáčem člověk nedostane,tak smůla.Myslel jsem samozřejmě krom mech. odstraňění.To pískování je sice ok,jen to sebere moc materiálu a navíc pokud mám zálusk na galv.úpravu chromem,tak na pískování můžu zapomenout

Nejlepší odpověď
Klaproth

Starý tiskařský postup na dokonalé odstranění veškeré koroze z většiny kovových materiálů – půl litru kyseliny trihydrogenfos­forečné 40%, dva litry vody a dvě kostky tuhého lihu. Potom velmi důkladně omýt čistou vodou a hned vysušit.

Další odpovědi
mosoj

Kyselina fosforečná má tu výhodu, že železo zároveň pasivuje což je velmi výhodné pod jakýkoliv nátěr.

anonym

Pokud jde o atmosférickou rez, šmirglem, ocelovým kartáčem a tu hlubší snad broušením. Nevím, nejsem až tak znalý.

U nás ve firmě se používá tryskání abrazivními materiály a podle nastavení turbín se dá otryskat i materiál do tloušťky 2 mm a přes KTL-ku to jde na barvu.

kodl67

Pokud je to možné tak opískovávám.Není nic lepšího

arachis

Coca Cola.

gecco

Nejlíp mechanicky – kartáč, bruska…

Agneta

Neodstraňuji, namažu olejem:DD

Zaibatsu

Můj tip je ocelová vlna a leštěnka, zubní pasta nebo něco jiného abrazivního.

kristýnary

Ahoj, my jsme letos na jaře řešili stejný problém. Máme železný plot, který jsme si vybrali proto, že se o něho nebudeme muset starat jako o dřevěný, ale po pár letech nám plot začal rezatět, tak nám kamarád poradil teflonování z https://www.techni­coat.cz/cs/na­se-procesy/teflonovani-pfa-povlaky/ , které zamezí rezatění železa a od té doby nám plot opravdu nerezatí.