Odkud se vzalo rčení „Vidět Neapol a zemřít?“

Ráda bych věděla odkud se vzalo rčení „Vidět Neapol a zemřít“. Myslím, že to pronesl nějaký slavný nebo že to bylo v nějaké divadelní hře. Bohužel nikde na netu to nemůžu najít a zjistit historii tohoto rčení.
Děkuji moc za informace.
Petra

Nejlepší odpověď
annas

Vidět Neapol a zemřít“. Dříve se říkalo „vidět Řím, Benátky a Neapol a zemřít“, což mělo naznačovat, že se jedná o nejvýznamnější a nejkrásnější místa Itálie.

„Vidět Neapol a zemřít“, stejně jako se časem z pořekadla vytratily Řím a Benátky, začal se i drobně měnit jeho význam. Neapol je velmi různorodé město, které má kromě historického centra nebo obchodních pasáží i své „temné oblasti“. Údajně zde žijí různé gangy napojené na mafii a s krádežemi se zde můžete setkat často. Turistům se nedoporučuje například chodit s kabelkami směrem k silnici a jsou zde i ulice, kam ani místní raději nechodí sami po dvaadvacáté hodině. Náš průvodce se zde setkal například s případem, kdy chtěli muži na motorkách vytrhnout z ruky náhodné kolemjdoucí kabelku. Když se jí dotyčná žena nechtěla vzdát, táhli ji za motorkou za sebou. Jindy zase lidé na ulici nabízeli turistům ubrousky a ve chvíli nepozornosti jim ukradli peněženku. Roku 2008 si Neapol prošla tzv. odpadkovou krizí, kterou někteří přičítají za vinu právě mafii. Ta údajně odkupovala z různých zemí odpadky. Vtip spočíval v tom, že mezi ně patřil i různý nebezpečný odpad, který mafiáni vydávali za běžný a nespotřebovávali ho nařízenými způsoby, ale pomocí levnějších prostředků. Nakonec jim vše přerostlo přes hlavu a ulice byly zaplaveny odpadem. Jiná verze říká, že vedení města nebylo pro nedostatek kapacit skládek a spaloven schopno zajistit odvoz odpadků z města. Která z těchto možností je pravdivá, je otázkou. S trochou ironie se tedy dá říct, že rčení „vidět Neapol a zemřít“ dnes při její nebezpečnosti platí doslova.
Další informace na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:OW­MegVZhOOkJ:www­.meredit.cz/con­tent/view/2547/59/+­P%C5%AFvod+Vid%C4%9­Bt+Neapol+a+zem%C5­%99%C3%ADt&cd=10&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

Další odpovědi
anonym

Presne jak pise Kerberus. Ja tam byla – ziju. ! :) Hned v pristavu ( byla jsem tam lodi ) se na nas vrhli mistni a nabizeli mobily notebooky , hodinky … z jakeho zdroje vse meli neni nutne psat. Nekoupila jsem ale nic. Hlavni trida – butiky …pamatky ok . Ale jinak prach , spina , hluk , hodne turistu ( jako ja ) a aut. Priste radsi na Madeiru. :) -iv-

hanulka11

Kdesi jsem četla ,že rčení vzniklo díky tomu že v Neapoli bylo v dřívějších dobách mnoho nemocí a špíny, takže kdo tam dojel onemocněl a zemřel.
Nevím ale co je na tom pravdy

podle mého vzniklo rčení spíš podle nevšední polohy a krás Neapole, kdo viděl její krásy řekl si -už mohu klidně zemřít.

Gall

K otázce je několik odpovědí, víceméně relevantních. Například, že do přístavu zavlékali připlouvající námořníci syfilis, na který se umíralo. Nicméně nejpravděpodobnější je skutečnost, kdy na některém z vrchů kolem Neapole stála věznice, obehnaná vysokou zdí, přes kterou z vězeňské ho cel nebylo ven vidět. Jen z jedné, speciální, která jediná byla k vůli nemožnosti úniku umístěná vysoko a do které se zavírali vězni, odsouzení k trestu smrti. Tedy pokud z této cely mohl někdo vidět Neapol, druhý den byl popraven. Mohl uvidět Neapol a zemřít.