loruen

Odkud pochází slovo štamprdle?

Nebo se říká Štamprle?

Nejlepší odpověď
annas

štamprle, štamprdle – malá sklenička na tvrdý alkohol., resp. odpovídajaící dávka alkoholu, také frťan.
Rakouské Stamperl ´malá sklenička bez stopky, též Stampferl, zdrobněle ze Stampe či Stamper = hmoždíř – podle tvarové podoby. ; také Stampe či Stamper označovaly totéž co Stamperl, a to snad ze starogermánského Stampr = vědro.

Podle SNČ jste se dověděla, že vývoj slova, které se dostalo do češtiny, byl poměrně složitý, tvary se stále měnily.

Další odpovědi
Lamalam

U nás říkáme štaprle, je to z rakouské němčiny, Stamperl = sklenička.