annas

Odkud pochází přípitek „živijó, živijó“ a od kdy se u nás používá? Znáte nějaký jiný?

Původně slova znamenala pozdrav při loučení – aby druhý žil – živijó.

Živijó, živijó, živijó.
Mnoga ljeta, mnoga ljeta, mnoga ljeta, živijó..

Nejlepší odpověď
fcoop

Je to převzaté z srbochorvatštiny. Po 1. svět. válce importováno legionáři.

Uchytilo se to, nebylo to potřeba překládat.

Existuje i jiná varianta a ta je skutečně naše, česká.

To jsme rádi, že jsme tady, že nás tady živijó!
Živijó, živijó, živijó!!!

Další odpovědi
štamgast

Znám klasiku-Na zdraví a pak ten druhý řekne: Na tvoje.

FireMan

Nemůže to být ze srbochorvatštiny. Podmíněně to může být chorvatský dialekt, který je více podobný slovinštině než chorvatštině. Proč? Chorvatský ani srbský jazyk nezná termín „leto“ co rok. Také výraz „živijo“ se používá pouze ve slovinštině.

zden28

Možná z hanáčtiny: „Me sme rádi, že nás toť živijó“ :)

annas

To jste nenapsal hanácky – „ževijó“, ne živijó".