AnnMary

Od čeho je odvozen (Proč) název RegioJet?

Nejlepší odpověď
annas

Proč si podnikatel Jančura vybral pojmenování vlaku RegioJet, může zasvěceně odpovědět jen on sám.

Jedině úvaha – vlak, který jede z regionu.
Doplňuji:
Ještě jsem se podívala do slovníku. Z angličtiny Jet = proud – ten teče rychle, takže vlak proudící, jedoucí rychle … České sloveso jet by zřejmě bylo s malým písmenem …

Další odpovědi
quentos

doplnění odpovědi Mosoje a Kerbera – „jet“ [džet] lze použít i jako podst.jm. (tryskáč). Zřejmě narážka na velkou rychlost těchto vlaků. Stejně tak to může být i narážka prostě na česká sloveso jet…

mosoj

Jazykozpytec určitě nejsem, ale
to snad není tak složité. Významově obě slova odpovídají popisu děje, věci.

regio … území, oblast kraj
jet … tryskat velkou rychlostí

Významově spojení těchto slov dává smysl ve spojení s dopravou.

baghira

„Regio“ proto, že původně chtěl dělat regionální železniční dopravu, ale tam ho socanští hejtmani nepustili. Takže jezdí IC, ale název si ponechal.
„Jet“ jako tryskáč :)

Kerberus

Quentosi, děkuji za vysvětlení. Hledala jsem v překladovém slovníku, protože jsem jednala unáhleně, z významu slova JET jsem použila jen první význam, takže moje úvaha je nepřesná.

Omlouvám se všem.