Marky Stark

O čem je tato báseň, jaký na ní máte názor?

Čas slz
Martin M. Šimeček

Je poslední chvíle noci,
Temnota umírá v úsvitu,
Okamžik plný tvojí moci
V oku šerého přísvitu.

Jsi plamínek ve tmě,
Krásná a drahá lilie,
Něžně se ve vánku chvěje,
Rosteš ve spustlé krajině.

Bolí tě srdce, jen málo,
Ztratil jsi co měl jsi,
Jak sen jeví se co se stalo,
Dávno už sebou nejsi.

Jsi růže, odkvétající
V páchnoucí blízkosti
Zdechliny, která tráví
Tvůj sličný a čistý květ.

Je čas slz horečných,
Co hladí bledé líce,
Ze střepů slzami rozbitých
Neslepíš srdce více.

Jsi ptáček, co zmítá se
V chladném větru
Nad zasněženou loukou
A v očích mu mrznou slzy.

Neměl jsi slzy pro svou paní,
Jen jediná, poslední,
Ztrácí se v rose ranní,
Přichází slunce polední.

Jsi sen, co políbí
Mou snící duši, jsi
Nevinná, ale dáváš
Mi jenom slzy.

Myslíte, že by ji mohla recitovat dcera v deváté třídě? Moc děkuji za odpovědi :)

Odpovědi
annas

Zkuste se zamyslet, o čem báseň je. Co vyjadřují slzy? Radost, nebo smutek? Kdo na koho vzpomíná?

Má 14letá dívka podobné zkušenosti? Dovede se s verši ztotožnit? Vcítit se do pocitu autora?

Osobně bych vybrala jinou, třeba o přírodě, ta je neutrální.

Zkuste se podívat do odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nejaka-basen-pro-9-rocnik-zakladni-skoly-k-recitaci

Další odkazy
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=B%C3%A1se%C5%88%20k­%20recitaci
-

ivzez

Mně ta báseň přijde „nic moc“.

Jestli dcera není na přednes zvyklá, bude se jí špatně recitovat.
Má-li přednes k něčemu vypadat, musí si báseň vybrat ten, kdo
bude přednášet. Nestačí, aby se dceři líbila, musí „jít do pusy“.