Avatar uživatele
Eloška

„Nosit sovy do Athén“ je rčení označující zbytečnou činnost, něco jako „nosit dříví do lesa“.

Jak toto tvrzení souvisí se slavným starověkým městským státem?
Doplňuji:
Co by jste tipli?

  1. souvisí se symbolem bohyně, v kterou obyvatelé města věřili
  2. souvisí s geografickou polohou města v horách, kde žije mnoho sov
  3. sova byla považována za nečisté zvíře, příchozí se sovou by vyvolal pohoršení

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Anikitos před 5126 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Uvádím pro osvěžení paměti původ rčení.

„Patronkou a ochránkyní Athén byla bohyně Athéna, která lidem darovala nejen řemesla, ale i vědu a moudrost. Zdobil ji přívlastek "glaukópis“, tj. jasnooká či sovooká (řecky glaux = sova). Jako pták bohyně moudrosti se stala i sova symbolem moudrosti a učenosti, a proto i na mincích bývala často zobrazována jako znak města. Ostatně sovy sídlily odpradávna ve velkém množství na skalnatých svazích athénské Akropole a skutečných i pomyslných sov měly Athény skutečně dostatek.

Byly totiž jedním ze starověkých center učenosti a vědy. Výchova a vzdělání směrovaly k harmonickému rozvoji tělesné i duchovní stránky, ovšem pouze chlapců ve věku do 7 do 16 let. Od 17 let mohli synové zámožnějších rodičů navštěvovat gymnázia, další vzdělávání získávali tím, že nasouchali přednáškám filozofů, sofistů, řečníků aj.

Athény se rovněž pyšnily třemi gymnázii – Akademií (filozof. školou), další bylo učiliště Lykeion. V pořadí třetím gymnáziem byl Kynosargos. Ten byl na rozdíl od předchozích určen pro neplnoprávné občany. V dalším období přibyla ještě čtyři gymnázia.

Vzhledem k tomu opravdu nebylo nutné „nosit sovy do Athén“. Faktem je, že pouze staří Řekové si sovy oblíbili, považovali je za posvátné ptáky a uctívali je. Naopak např. staří Egypťané nebo Slované považovali sovy za ptáky zlověstné a bible za ptáky nečisté. Dodnes existuje lidová pověra, podle které je sýček obecný (lat. Athene noctua = doslovně sova athénská) považován za ptáka, který přináší neštěstí a věští svým houkáním smrt. atd."

Podle Proč se říká od PhDr. S. Kovářové

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

Atény byly starověkým střediskem kultury a vědomostí., sova je symbolem moudrosti a proto asi další moudra a znalosti tam nebylo třeba doručovat?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek