Avatar uživatele
annas

Nevíte, kdo měl jako jeden z prvních politický průšvih? Prý po něm zůstalo toto pojmenování…

Dnes jsou politické aféry na denním pořádku …

Něco jsem ráno zaslechla v rozhlase, ale slyšela jen poslední větu …
Doplňuji:
Chudste, děkuji, to by mohlo být ono.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 11Pro koho je otázka zajímavá? vagra, kapka, iceT, Andělé, Terryle, hanulka11, chudst, dědapetr, anonym, fcoop, anonym před 4675 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
chudst

A hele, tak jsem neco nasel.

TGM se rovněž přičinil, aby v češtině vznikl výraz “průšvih”. Pár měsíců před vypuknutím války v roce 1914 se totiž neprozřetelně veřejně zastal policejního konfidenta Karla Švihy, přestože soud následně Švihovi dokázal, že byl policejním placeným informátorem pražského policejního ředitelství.

Karel Šviha, předseda poslaneckého klubu národně sociální strany, učinil tajnou nabídku rakouské vládě, že bude za peníze zajišťovat hlasy své strany pro návrhy zákonů týkajících se obrany státu, což se dostalo na veřejnost.

Národní listy 4. března 1914 uveřejnily článek “Národně-sociální vůdce ve službách policie”. Listy uváděly, že JUDr. Karel Šviha má krycí jméno Wiener a že jako konfident pražského policejního ředitelství pobírá měsíční plat 800 korun. Šviha je žaloval – od té doby jsou ve slovní zásobě češtiny výrazy jako „průšvih“, „prošvihnout“…

Zdroj: http://olser.cz/1791/byl-taticek-tgm-spionem-aneb-odkud-se-vzalo-slovo-prusvih/

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
chudst

Politickym prusvihem by se dalo nazvat skoro cokoli, od doby, kdy nejaky vladce (…) udelal preslap.

Ale odkud pochazi souslovi „politicky prusvih“, nemam tuseni, internet nepomohl, takze to davam spise jen do diskuze.

před 4675 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Chudste, zaslechla jsem konec – nějak tak..
po smrti v roce 1937 upadl do zapomnění, ale průšvihy, kterým dal jméno, zůstaly dál …

před 4675 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek