annas

Nevíte, kdo měl jako jeden z prvních politický průšvih? Prý po něm zůstalo toto pojmenování…

Dnes jsou politické aféry na denním pořádku …

Něco jsem ráno zaslechla v rozhlase, ale slyšela jen poslední větu …
Doplňuji:
Chudste, děkuji, to by mohlo být ono.

Nejlepší odpověď
chudst

A hele, tak jsem neco nasel.

TGM se rovněž přičinil, aby v češtině vznikl výraz “průšvih”. Pár měsíců před vypuknutím války v roce 1914 se totiž neprozřetelně veřejně zastal policejního konfidenta Karla Švihy, přestože soud následně Švihovi dokázal, že byl policejním placeným informátorem pražského policejního ředitelství.

Karel Šviha, předseda poslaneckého klubu národně sociální strany, učinil tajnou nabídku rakouské vládě, že bude za peníze zajišťovat hlasy své strany pro návrhy zákonů týkajících se obrany státu, což se dostalo na veřejnost.

Národní listy 4. března 1914 uveřejnily článek “Národně-sociální vůdce ve službách policie”. Listy uváděly, že JUDr. Karel Šviha má krycí jméno Wiener a že jako konfident pražského policejního ředitelství pobírá měsíční plat 800 korun. Šviha je žaloval – od té doby jsou ve slovní zásobě češtiny výrazy jako „průšvih“, „prošvihnout“…

Zdroj: http://olser.cz/1791/byl-taticek-tgm-spionem-aneb-odkud-se-vzalo-slovo-prusvih/

chudst

Politickym prusvihem by se dalo nazvat skoro cokoli, od doby, kdy nejaky vladce (…) udelal preslap.

Ale odkud pochazi souslovi „politicky prusvih“, nemam tuseni, internet nepomohl, takze to davam spise jen do diskuze.

Kerberus

Chudste, zaslechla jsem konec – nějak tak..
po smrti v roce 1937 upadl do zapomnění, ale průšvihy, kterým dal jméno, zůstaly dál …