kotlardaniel

Nevíte jestli je podobný zákon v platnosti i v ČR?

Slovensko stejně jako Česko zrušilo povinnou základní vojenskou službu a má profesionální armádu, branná povinnost ale zrušena nebyla. Pokud by ji tedy slovenská armáda vyhlásila, vztahovala by se i na muže starší 19 let, kteří mají trvalý pobyt na Slovensku. Lidé ale mohou službu v armádě odmítnout z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání. Musí to ale úřadům oznámit vždy v průběhu ledna, v době míru, a nikoli před vypuknutím válečného stavu. Zákon to umožňuje od roku 2006.

https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-svet/tisice-slovaku-zadaji-o-zprosteni-branne-povinnosti-obavaji-se-mobilizace-kvuli-ukrajine_201502161­653_kbrezovska

Nejlepší odpověď
Filip84

Samozřejmě, lidé si obecně pletou povinnou základní vojenskou službu s brannou povinností.

To, že stát nevyužívá svého práva povolávat brance k výkonu základní vojenské služby, neznamená, že branná povinnost byla zrušena, nebyla; rozsah branné povinnosti je zakotven ustanovením § 1 odst.1 branného zákona:

Branná povinnost je povinnost státního občana České republiky plnit úkoly ozbrojených sil České republiky; zahrnuje povinnost občana podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu a plnit další povinnosti stanovené tímto zákonem.

Kdo, a za jakých podmínek, podléhá branné povinnosti následně stanovuje branný zákon, to si můžeš pročíst, pokud tě to zajímá.

To, že voják v záloze může odmítnout vykonávat mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání, jsme tu probírali několikrát. Tedy: ano, může.

Voják v záloze má na to lhůtu 15 dnů od odvodu (§ 6 odst.1 lit.a) branného zákona), nebo do 15 dnů od účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu (§ 6 odst.1 lit.b) branného zákona); činí tak písemně odůvodněným prohlášením příslušnému krajskému velitelství (§ 6 odst.2 věta prvá branného zákona) a doručením tohoto prohlášení vojákovi zaniká branná povinnost (§ 6 odst.1 alinea secunda, § 7 lit.d) branného zákona).

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-585
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C5%A1eobec­n%C3%A1_brann%C3%A1_po­vinnost
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1klad­n%C3%AD_vojen­sk%C3%A1_slu%C5%BE­ba

Další odpovědi
da ny

Stačí si přece, vyhledat a přečíst branná zákon ČR……
Zákon č. 585/2004 Sb.Zákon o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon)
(1) Branná povinnost vzniká občanovi ode dne, v němž dosáhne věku 18 let. (2) Osobě starší 18 let, která nabyla státní občanství České republiky, vzniká branná povinnost ode dne nabytí státního občanství.
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-585

(1) Vojenské cvičení je přípravou vojáka v záloze k plnění úkolů ozbrojených sil. (2) Výjimečné vojenské cvičení vykonává voják v záloze, vyžadují-li to záchranné práce při živelních pohromách nebo při jiných závažných situacích ohrožujících životy, zdraví, životní prostředí nebo značné majetkové hodnoty.
§ 25Výjimky z povinnosti dostavit se k odvodnímu řízení a vykonávat mimořádnou službu
(1) Poslanci a senátoři Parlamentu, členové vlády, soudci Ústavního soudu, prezident, viceprezident a členové Nejvyššího kontrolního úřadu, občané ve funkcích s diplomatickými a konzulárními výsadami a imunitami a ředitelé krajských úřadů se po dobu výkonu funkce k odvodnímu řízení a k výkonu mimořádné služby nepovolávají.
(2) Občan nebo voják, který v bezpečnostním sboru vykonává službu podle zvláštního právního předpisu, se po dobu trvání tohoto poměru k odvodnímu řízení nebo k výkonu mimořádné služby nepovolává; obdobně to platí i pro zaměstnance České republiky zařazeného k výkonu práce v bezpečnostním sboru.
(3) Těhotná žena, a žena nebo osamělý muž, kteří pečují o dítě ve věku do 15 let, se k odvodnímu řízení nebo k výkonu mimořádné služby nepovolávají.
http://zakony­.centrum.cz/bran­ny-zakon/cast-6-paragraf-25?full=1

§ 6ODMÍTNUTÍ mimořádné služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání
(1) Voják v záloze může odmítnout vykonávat mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání

  1. do 15 dnů ode dne předání rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaného při odvodním řízení,
  2. do 15 dnů ode dne účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

(2) Odůvodněné prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby se podává písemně příslušnému krajskému vojenskému velitelství. V prohlášení se uvede jméno nebo jména, příjmení, rodné číslo a adresa místa trvalého pobytu vojáka.
(3) Krajské vojenské velitelství předá odůvodněné prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby do 10 dnů od jeho podání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa trvalého pobytu vojáka v záloze.
(4) Voják v záloze, který odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá pracovní povinnosti podle zvláštního právního předpisu

led

Zabudli ste na jednu dôležitú informáciu: „Lidé ale mohou službu v armádě odmítnout z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání.“ Toto odmietnutie nie je trvalé, ale platí len 1 rok.

Darcy

Odopretie vojenskej služby (brannej) je možné urobiť len v čase mieru a to zaslaním vyhlásením / odopretím vždy do konca januara toho roku, na ktorý odopierate vojenskú službu.
Odopretie PO vyhlásení krízového stavu nie je možné.
Aktuálně v CZ zákon 47/2016 Sb. §6 atd.