annas

Nevíte, jak vznikly jednotky koňská síla a yard?

Co se bralo za základ při jejich stanovení?

Nejlepší odpověď
dědapetr

kůň i koňská síla jsou jednotky výkonu: 1 kůň je přibližně 735,5 W, (koňská síla = angl. horse power) 1 HP = 745,7 W. (M.Urbanová)
roku 1101 změřili anglickému králi Jindřichovi I. vzdálenost od špičky jeho královského nosu ke konci ukazováčku jeho natažené paže a tuto délku nazvali yard [1 yard = 91,44 cm]. (M.Urbanová)

Zdroj: http://fyzweb­.cuni.cz/odpo­vedna/indexprn­.php?od=80&ko­lik=15&katego­rie=co+jste+ne­na%B9li+v+tabul­k%E1ch

Další odpovědi
vagra

Roku 1101 změřili anglickému králi Jindřichovi I. vzdálenost od špičky jeho královského nosu ke konci ukazováčku jeho natažené paže a tuto délku nazvali yard [1 yard = 91,44 cm].

Kůň i koňská síla jsou jednotky výkonu: 1 kůň je přibližně 735,5 W, (koňská síla = angl. horse power) 1 HP = 745,7 W.

Doplňuji:
Doplňuji, že koně vykonávali těžké práce v zemědělství, přepravovali náklady a dokonce rozhodovali důležité vojenské bitvy. Neobešli se bez nich objevitelé nových zemí – za zmínku stojí např. role koní při kolonizaci Severní a Jižní Ameriky.

Jako malá vzpomínka na význam koní nám zůstala tato až do nedávna užívaná jednotka výkonu.

Zdroj: z-http://fyzweb­.cuni.cz/odpo­vedna/index.htm

elektrikář

Koňská sila se počítala z přesunu břemene po nakloněné rovině. Je na to i rovnice ale po 5o letech si jí už nepamatuji.