annas

Nevíte, čemu či komu se v 90. letech říkalo dienstbierovky, havlovky a klausovky?

Slova jsem zaslechla v souvislosti s úmrtím J. Dienstbiera.
Jen odhaduji.

Nejlepší odpověď
rynek878

My ženy jsme se dělily na klausovky, havlovky, dienstbierovky. I díky Klausovi to byly ženy, kdo tehdy pomohl občanským demokratům, tedy pravici, k vládě. Podobně jako americké ženy dostaly do úřadu amerického prezidenta Obamu. O tom si ODS už může nechat jen zdát.

Však také žádné nečasovky, paroubkovky, liškovky nejsou. Snad jen schwarzenbergovky. Jiřina Šiklová to vysvětluje nejen tím, že ti páni tenkrát vypadali vážně dobře. Zná i vědečtější důvody: „Ženy na počátku 90. let byly ještě těmi, kdo se sociálně ‚nehýbal‘. Kryly záda svým mužům, pomáhaly jejich rozletu a nástupu ‚do pozic‘.“

Zdroj: http://www.mpor­tal.cz/jak-voli-zeny-odhali-lez-a-tihnou-k-levici-buldozer-je-ale-nedojima-53425.html

Další odpovědi
anonym

Tak se říkalo ženám,které sympatizovaly s těmito právě nastupujícími politiky,nejsem si jista,ale jako první jsem snad slyšela toto jejich označení v pořadu televarieté od Jiřiny Bohdalové.

hanulka11

Myslím,že v dnešní době není žádný politik v takové oblibě, aby se utvořilo uskupení žen, které s ním sympatizuje.Zatím jsem tedy žádný název neslyšela.

oskar

Brýle…