Rommart

Neví tady někdo jak je to ze zákonnou lhůtou při výpovědi z nájmu?

Chci se přestěhovat do levnějšího bytu v jiném městě, pronajímatelce jsem dal na vědomí že se stěhuji z finančních důvodů. V mé stávající nájemní smlouvě nemám uvedenu Výpovědní lhůtu, když jsem svůj záměr oznámil Pronajímatelce písemně tak mi telefonovala že jí tato mnou zaslaná Výpověď z nájmu vůbec nezajímá že dle zákona musím dodržet 3 měsíční výpovědní lhůtu a že pokud nebudu hradit nájemné dále že mě předá k exekuci. Připoměl jsem jí že v Nájemní smlouvě není ani zmínka o výpovědní lhůtě a platnost současné Nájemní smlouvy je do 31.9.2015
Prosím o radu jak se vyhnout jakýmkoli problémům. S pozdravem Radek

Nejlepší odpověď
brillant

Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník

§ 710
(1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, písemnou výpovědí nebo jiným způsobem stanoveným tímto zákonem.
(2) V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci
kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi, pokud není dále stanoveno jinak.
(3) V případě, že nájem bytu byl sjednán na dobu určitou, skončí také uplynutím této doby. Pokud smlouva nestanoví jinak, na nájem bytu nelze použít
ustanovení o obnovení nájmu (§ 676 odst. 2).
(4) Nájem bytu, který byl sjednán na dobu výkonu určité práce, skončí posledním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nájemce
přestal bez vážného důvodu tyto práce vykonávat, aniž k tomu měl vážný důvod.
(5) Přestane-li nájemce vykonávat určité práce, na které je vázán nájem bytu, z důvodů spočívajících v jeho věku nebo zdravotním stavu nebo z jiného
vážného důvodu, skončí nájem bytu uplynutím dvou let ode dne, kdy nájemce přestal určité práce vykonávat.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t8h7.aspx

Další odpovědi
arygnoc

pokiaľ nie je v nájomnej zmluve zjednaná výpovedná lehota alebo nájom na dobu určitú, je výpovedná lehota 3 mesiace alebo dohodou.

ak chcete skôr ukončiť nájomnú zmluvu, povedzte, že ste ohrozený na zdraví (napr. hmyz, vymaľovanie, látky vo farbe a pod) – je potom možné ukončiť nájomnú zmluvu okamžite.
Iný dôvod (rodinné dôvody, pracovné dôvody, finančné dôvody, …) nie sú dôvodom k okamžitému zrušeniu nájomnej zmluvy zo strany nájomcu.

Dochy

Pokus se domluvit na dohodě (nějaký kompromis) Podle zákona opravdu budeš platit ty 3 měsíce. Dohoda, že vypadneš do měsíce (a ona tam tedy ev. může dřív sehnat nového nájemnka) a zaplatíš 2 místo 3 by pro majitelku mohla být zajímavá.
Nevím jaké vztahy jste měli dosud, ale tím, že ses ji pokusil postavit před hotovou věc (jak mi vychází z dotazu) jsi to možná trochu pohnojil.