annas

„Nevěřte všemu, co se říká, prověřte si vše vlastní zkušeností. Buďte sami sobě lucernou na cestě“.. Snažíte se o to?

Zdroj https://www.pro­naladu.cz/thou­ghtoftheday/ne­verte-vsemu-co-se-rika/

Odpovědi
Disraeli

Citát o ničem. Nejenže ho ani neřekl nikdo slavný nebo by byl nějak známý (což by tomu SNAD mohlo dodat nějakou váhu), ale svým významem je na palici.
No, tak snad nikdo na světě není tak blbý, aby si myslel, že vše co se říká, je pravda… Alespoň pokud to není malé dítě nebo člověk trpící mentální retardací/úplnou naivitou (a ty to nemusí trápit). Citát říká něco tak samozřejmého, že ho to dělá zcela zbytečným a hloupým. V opačném případě by to bylo, jako si myslet, že vůbec neexistuje lež, omyl, pomluvy, nedorozumění nebo zkreslení.

Taky se vůbec nemusíme zajímat o všechno, co se říká. Proč taky? Pokud to není něco důležitého nebo něco, co nás osobně zajímá, tak to vůbec nemusí být naše starost a nemusíme tomu věnovat pozornost. Říkat se může všelicos.

Prověřit si vše vlastní zkušeností není možné. Vzhledem k množství informací a tomu všemu, co se říká, není dostatek času na získávání zkušeností spojené s těmi informacemi (a to jen s těmi, se kterými se setkáme). V životě bychom už nedělali nic jiného, než dennodenně od rána do večera prověřovali infromace a snad nějakým způsobem ve spojitosti s nimi nabývali zkušenosti. Netřeba věnovat pozornost kravinám, spíše něčemu užitečnému a hodnotnému.
V první části říká něco zřejmého (nad čím není potřeba hloubat), pak něco nelogického a k tomu dodá nějakou prázdnou „osvícenou“ frázi. Prostě nesmyslný citát.

Drap

Snažím so to ze všech sil, i když to někdy bývá složité.

Filip84

A, to jsou ta „moudra“, co s nimi ženský po čtyřicítce, co už jim odrostli fakani, vyřešili problém, jak dosáhnout orgasmu a dokonce i ví, kde má čmelák žihadlo, oblažují svět! 🙄🙈

Ovšem kdyby „madam“ braly ty prášky, co jim předepsal psychiatr na hystrionskou poruchu, a k tomu si i občas něco přečetly, nemusely by vymýšlet vymyšlené, hledat rovnák na ohejbák a spokojily by se s tím, že ví, jak dosáhnout orgasmu a kde má čmelák žihadlo.

Sorry, ale to je tak pitomé … 😅 Weischedel by „záviděl“: kam se hrabe Philosophie der Existenz! 🤓🤓🤪

Proč bych měl něčemu věřit? 🙄 Já to nedělám, z principu!
Proč by mne mělo zajímat, „co se říká“? 🙄 Ztráta času!
Neříká se tomu „být sám sobě lucernou na cestě“, ale „žití z vlastního pramene“ – už od antiky! 😅🙈

Ale chápu: „už se to o ní teď říká – už to o ní teď víš“. 🤷‍♀️🤓🤪🤧🤢

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=o7auqhgjgig

aliendrone

Nic jiného mi ani nezbývá. V dnešní době by se tento citát neměl jen citovat více než často, ale doslova brutálně PALICÍ natloukat lidem do hlav. Občas mi připadá, že kdyby mediální masírka přišla s tím, že stelivo do kočičích záchodů je zdravé a chutné, tak v tu ránu ho na regálech v obchodech NEUVIDÍM! 😑

Nevím co chlapcům přijde tak samozřejmé (ač souhlasím, že by to měl vědět každý). Copak nevidíte kolem sebe PRAVÝ OPAK? (většina lidí sežere téměř všechno i s navijákem)? 😯

Filip84

Disraeli: Ale jo, jsou! 😅👌 Jednoduchá odpověď by byla: jyřýk🤪. A jedno mu to být nemůže, má z toho deprese, a pak se chce zasebevraždit. On si, třeba, přečte, že všichni obyvatelé Svitav se budou muset do konce roku přestěhovat do Země královny Maud. Tak tady položí otázku: „Kte Je země královny mAud?“ (rač si všimnout, že jyřýk🤪 by, v tomto hypothetickém případu, udělal pokrok: I. by si všiml, že otázka končí otazníkem, II. by si všiml, že jméno se píše velkým písmenem: jasně, v praxi to doznalo ouhony, když jyřýk🤪 napsal velké „A“, namísto velkého „m“, ale to jyřýk🤪 sanoval napsáním velkého „J“ ve slově „J“! 👌😂). jyřýk🤪 by dostal odpověď, já bych mu to vypsal, že to je na Antarktidě, včetně odkazu, kde to najde. jyřýk🤪 by odkaz postudoval, tak jako na tři šichty, a za půl hodiny by se ptal: „Jak můšu bydlet na anatarktydě kdyš je tam taková zima?“. Byl by podroben outrpnýmu vejtazu podle Theresiany, kterak došel na to, že bude bydlet na Antarktidě. A tu by se jyřýk🤪 rozvykládal, nechtě už snášet outrpný vejtaz (=jsi se ho zeptal: to ho stresuje, teta říkala, že musí odpovědět! 😧😈), že to řekla paní na nádraží. Jasně, postupně bychom dospěli k závěru, že to neřekla paní na nádraží, že na nádraží ani žádná paní nebyla a jyřýk🤪 ani na žádným nádraží nebyl, protože bylo teplo, byl před nádražím a pozoroval ptáky, takže, že na vině není paní na nádraží, ale porucha s bludy a špatný kakao, ovšem to by nic nezměnilo na faktu, že by se chtěl jyřýk🤪 – po 155× – raději zasebevraždit, aby se – náhodou! – nemusel stěhovat do Země královny Maud.

Takže, jyřýk🤪 spadá do Tvý definice jen z 1/2: je to blb, úplný a komplexní a ouředně certifikovaný, ale jedno mu to být nemůže! 🤷‍♀️

Dobře, ale přejděme k praktičtějšímu příkladu, poněvadž jyřýk🤪 je těžkej svéráz: máš lidi, vlastně velkou grupu lidí, co nevěří úplně všemu, co slyší, nebo čtou (pokud umí číst, že? 👆😈), ale věří všemu co slyší a co řekli „vhodní“ lidé: autority. Nebo co napsali „vhodní“ lidé: autority.

To jsou lidé naprosto, celkově a komplexně irracionální. I tady jsou – nebudu jmenovat, jistě víš! 😈 Nejsou schopni kriticky myslet: prostě Myloš Virosa, pacient z a na Vysočině, řekne, že se bude celá vesnice stěhovat do Země královny Maud, a oni tomu věří, protože to řekl Myloš Virosa. Ale když je bude Vašek Klausů varovat, že na jejich barák spadne v 10 00 PM meteorit, tak oni budou vklidu, i když ten meteorit takto uvidí letět. A pak se budou divit, proč že mají v baráku díru! Vždyť to přece není možné, aby ten Vašek Klausů říkal pravdu! A stejně tak se budou divit, že ani po roce nejsou přestěhování v Zemi královny Maud: vždyť to přece řekl Myloš Virosa, a ten – přeci! – nemůže lhát! 🤪😂👌

Filip84

aliendrone: Domnívám se, že Ti to budu s to vysvětlit. 😅

V zásadě máš pravdu, ale není tomu tak proto, že by ti lidé neměli dostatek informací. Je tomu tak proto, že ti lidé ty informace nechtějí vědět – chtějí věřit. Je to jednodušší. Žití v módu oběti. Pohodlnější. Protože realita je surová. Protože realita je krutá. Vědět vyžaduje odvahu, vědět je nekonformní, tím, že víš, vyčuhuješ z davu. To vyžaduje odvahu, a tu získáš tak, že se staneš individualitou, budeš čerpat z vlastního pramene.

Pokud nečerpáš z vlastního pramene, nejsi individualitou. Pokud nejsi individualitou, nemůžeš mít odvahu. Pokud nemáš odvahu, nemůžeš dělat věci po svém – vždycky se, totiž, najde někdo, komu to bude vadit, dá ti to pořádně „sežrat“ a tobě to bude vadit.

Pointa je, tedy, v tom, že tohle sdělení je pravdivé, avšak jeho autorka objevuje objevené a sděluje ho někomu, koho nezajímá. Ale ano, oni jí ho „opalcují“, co by jí ho „neopalcovali“, ale vůbec nepochopí, co tím chtěl básník říci. A ani autorka sama to nechápe, jinak by se nechovala tak teatrálně! 😅