anna.m

Nesvítí jen některá světla v bytě

Přestala svítit světla jen v některých místnostech, zkoušela jsem pojistky, vše v pořádku a žárovkami to také není. Čím to může být?
Doplňuji:
Jističe jsem všechny vypla a zapla, včetně hlavního.

Nejlepší odpověď
baghira

Chyba může být v rozvodu (přerušený vodič nebo svorka v krabici ve zdi). Práce pro odborníka.

Další odpovědi
beer

Nevím jak „pojistky“ zkoušelas, proto dodám, že se to všeobecně dělá dělá tak, že jeden jistič po druhém vypneš a zapneš, stejně tak hlavní jistič a navíc ještě jistič na chodbě. Samozřějmě, pokud máš jističe řádně popsány, nemusíš klapat se všemi ))
Pokud toto skutečně nepomůže, zavolej elektrikáře.

Mapel

Kdy byla naposledy provedena revize a zda někdo průběžně kontroloval instalaci. Vím, že pro domovní elektroinstalaci není předepsaná periodická revize, ale někdo si jí nechává dělat, případně jen základní kontrolu.

U světel se jedná hlavně o závadu v připojovacích krabicích, kde jsou průběžné spoje a některý se uvolnil, případně u TNC došlo k přerušení PEN a u TNS mohlo dojít k přerušení PE. Na dálku nelze možno určit závadu. Pokud mi napíšeš místo bydliště, mohu doporučit nějakého elektrikáře. Pokud nemáš aspoň základní znalosti (z dotazu je je jasné, že nemáš) nedoporučuji vlastní opravu.

anonym

Co ostatní spotřebiče, zásuvky?
Mohla vypadnout jenom jedna fáze, nejčastěji nožová pojistka na baráku.

pusinka50

Tedy, páni elektrikáři, já tomuhle moc nerozumím, ale nemůže „odejít“ samotný jistič?

elektrikář

Nutno přrkontrolvat celou cestu proudu od jističe přez odbočovací krabice, vypínače a spotřebyče. V paneláku to bývá uvolněný drát v krabicich u dveří pod vypínačem :Hkiníkové dráta se časem uvolňují, jiskří až se upálí. Řešíl bych to tím vypnout hlavní jistič u elektromněru a všechny šroubky v krabicích a vypínačích bych utáhl.Po zapnutí vzal zkoušečku a vše přemněřil.Nejed­nodužší je pozvat nějkopho kdo tomu rozumí. Elektrikář.