Frogman

Nešel by v letadlech nahradit knipl něčím jiným?

Zkoušel jsem ve skutečném simulátoru ovládat letadlo a šlo to celkem špatně. Stejně tak jsem zkoušel v PC hrách letadlo ovládat joystickem a taky to nešlo úplně nejlíp. Zato když letadlo ovládám klasickými tlačítky na klávesnici, tak ty manévry a to dokonale hladká přistání by nedal ani ten nejlepší pilot na zemi. :D
Klávecnicí se dá letadlo ovládat jako ve skutečnosti (zatáčení, náklony) a dokonce se dá i létat hlavou dolu celkem dlouhé trasy. :D

Přemýšlel jsem, jak by se asi pilotovalo pilotům, kdyby měli místo kniplu tlačítka. Bylo by to reálné?

Nejlepší odpověď
Edison

Ne. Je to holý nesmysl. Co nešlo tobě, jde jiným velmi dobře. Nemluvě o tom, že v mnoha letadlech je knipl nahrazen berany, v jiných džojstykem. Slačítka by fakt nešla, neb na knipl i na berany jsou napojeny další systémy, které naopak dávají odezvu pilotovi o tom, jak se letadlo chová. To by na tlačítka fak nešlo. Nemluvě o tom, že tlačítka jso jen dvoustavová, kdežto kniply a berany mají velký rozsah plynulého nastavení. Srovnávat reálné podmínky s podmínkami v PC je opravdu holý nesmysl.

Další odpovědi
aliendrone

No, tak to jsi měl asi shitózní joystick. Já mám ve sklepě tohle: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wVMvXAtyn­p0 , je to tříosý analogový joy s forcefeedbackem. A to „force“ na rozdíl od dnešních šimrátek bylo opravdu FORCE, kolikrát tě až bolela ruka při dogfightech! Je to asi nejlepší joy, který kdy byl vyroben, dvojka už nebyla tak dobrá (slabší, lehčí a menší základna). Škoda, že byl jen na gameport, s adaptéry na USB prostě nefungoval správně. Dodnes jsem nic ekvivalentně dobrého nespatřil a to, čemu dnes říkají forcefeedback já nazývám pokažená erotická pomůcka. ;) :D NJN, Microsoft vyrábět hardware UMĚL! (škoda, že mu tak dobře nejde software) :(

Garantuji ti, že vyjma primitivních nerealistických rádobysimulátorů se s klávesnicí proti DOBRÉMU ANALOGOVÉMU joysticku nechytneš ani omylem! (podobně jako se s klávesnicí nechytneš proti volantu a pedálům u autíčkových simulátorů)

Jinak k odpovědi – jistěže by to šlo, dnes je dokonce řízení „fly-by-wire“, tedy po elektrickém vedení (nikoliv lanky nebo hydraulicky, feedback je simulován elektronicky) implementováno na i stíhačkách (kupříkladu Eurofighter Typhoon). Nicméně z hlediska ergonomie by to bylo nevhodné a mělo by to ten samý efekt, jako v případě herních joyů vs klávesnice. Totiž ona se odezva do KLÁVES celkem TĚŽKO implementuje rozumným způsobem, víš? ;) :D :D

Kepler

PC hry jsou pořád hrubě nedokonalé. Je to asi jako Spejbl a Hurvínek vs. realita. Modernější reálná letadla jsou ovládána joystickem, včetně těch posledních cvičných, resp. lehkých bitevníků z Aera Vodochody – L-159 Alca nebo L-39 NG Albatros. Komerční SW toho nikdy dosáhnout nemůže, ať jsou letecké simulátory sebelepší.

autacek

Jistě šel, ale be to prostě tak zavedené, podobně jako volant u auta.

Arne1

Máš špatný joystik.
Knipl v letadle je do jisté míry obousměrný, nejen že přenáší pohyby pilota na výškovku a směrovku, ale svým odporem zase pilotovi zprostředkovává zpětnou informaci.

mosoj

Hraješ hry a nemáš ani ponětí o řízení letadla. Když zatáčíš ovládáš souběžně ale nezávisle směrovku a křidýlka. Budeš-li při tom ještě klesat, tak k tomu přidáš ještě výškovku. Kolik těch tlačítek zvládneš mačkat najednou. Blbost, že!!!