Není to zbytečná šikana cestujících ?

Když studenti musí s sebou vozit potvrzení od školy, že studují a ještě si ho musí čas od času nechat vystavit nové, důchodci musí ukazovat občanku, aby dokázali, že jím jen nad určitý věk. Vždyť toto všechno by šlo nahrát nebo napsat do cestovního lístku, který si člověk vyřizuje v kanceláři přepravce a pokud by měl revizor pochybnost, tak by mohl zvednout telefon a zavolat si do školy studenta.

Nejlepší odpověď
anonym

Otázka je sugestivně návodná a logicky irelevantní. Šikana je bezdůvodné ponižování.
V tomto případě se jedná o přiměřenost přepravního řádu a vyváženost práv přepravce a cestujících.
Zmiňujete se o uplatňování slev, které pokud je chcete využít, je nutno nějak doložit.
Verze s telefonickým ověřováním je nesmyslná, protože by zvyšovala náklady na veřejnou přepravu, která je beztak dotována (nehledě k tomu kam by volali večer a v noci?).
V čistě hypotetickém případu by měla za následek zdražení jízdného.
Jízda zdarma není jen pro důchodce, nýbrž jakéhokoli seniora nad určitý věk (např. i rentiéra, restituenta, reemigranta apod.).
Nad 70 nemusí mít jízdenku vůbec, takže prokázání OP je minimum, v Praze nad 65 opencard, nad 60 průkazkou, kde je tarif senior již uveden a totéž je u studentů.
S tím rozdílem, že stav senior je nevratný a neměnný, kdežto u studenta se každý školní rok aktualizuje.
Zkuste se na chvíli vžít do role přepravce a rázem by vás mudrování přešlo.
Doplňuji:
P.S. pro pivní rejpaly – nic vám nebrání založit privátní konkurenční přepravní společnost a tam si zkusit vaše vize realizovat.
Pak by vám realita poskytla tvrdou a pádnou odpověď velice rychle.

Další odpovědi
hanny 2

To víte,tady je šikana slušných občanů na denním pořádku!Určitá skupina lidí si může dovolit vše a nikdo je nekontroluje,natož šikanuje!!!

Jikra

To by revizoři jenom někam furt volali a neměli by čas prudit cestující.

dědapetr

Je pravdou že by systém šel zjednodušit.

Terryle

U těch důchodců by to šlo, i když na druhou stranu, občanku u sebe mít stejně musíte, takže ukázat ji mi jako tak hroznej problém nepřijde…
a u studentů to je jasný – o statut studenta můžeš ze dne na den přijít a pak klidně roky jezdit za levno. Dovolat se do školy není tak lehký, často v kancelářích nikdo není, mimo pracovní dobu a o svátcích nikoho nezastihneš, navíc by to školy dost otravovalo. Stejně jako revizory. Navíc by dopravce na telefonátech dost prodělal. Prostě TY chceš slevu, tak dokaž, že na ni máš nárok. Za šikanu to absolutně nepovažuju, ukázat spolu s jízdenkou průkazku je přece minimum… a jednou za rok si vystát na studjním frontu na potvrzení o studiu? To je fakt hrozná újma :o)