Anikitos

Nemělo by být zakázáno citovat některé „myšlenky,“ když není prokázáno, že je autor myslel skutečně vážně?

Když si procházíte některé citační weby, kde někteří autoři mají až stovky citátů z nichž některé si zcela jasně protiřečí, říkáte si, čím to je. A jakmile si přečtete knihu ze které ta citace pochází, z kontextu pak třeba jasně vyplývá, že to autor myslel zcela ironicky a daný citát je pak v rozporu s autorovým smýšlením.

Anebo, pokud je to citace z nějakého románu či dramatu, kde onu citovanou větu pronáší nějaká záporná postava z čehož pak vyplývá, že by s ní autor nesouhlasil (protože je např. pronesena nedůvěryhodnou postavou, anebo je její myšlenka vyvrácena rozumnější myšlenkou hned v následující větě od jedné z hlavních postav…).

Z citátů často poznáte jaká ta osoba (ten autor) byla, jaké byly její přesvědčení, co pokládala za priority atd. ale u některých se nacházejí citace na základě špatného pochopení textu.

Někdy tyto citace zcela změní Váš názor na tuto osobnost, protože s většinou jejich jiných mylšenek souhlásite a najednou narázite na tuto špatně zvolenou citaci a říkáte si „skutečně si tohle myslel, opravdu tomu věřil?“

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě záleží na kontextu. Často slova vyzní jinak, než je autor myslel. Záleží na jeho názoru, přesvědčení, aforismy jsou nadsázka, takže je třeba tak brát.

Používám ciktáty, vím, že vznikly v jiné době, za jiných okolností, ale mnohé z nich jsou tále platné a stále přinášejí poučení.

Bohužel na internetu je hodně citátů, některé jsou přisuzované jiným autorům,. Ale kdo zná všechna díla, z nichž slova pocházejí? Nebo proč je autor vyslovil?

Mě zajímají citáty, sbírám je už hodně dlouho, často jsou mnohé protichůdné. Jiné se dají použít aktuálně.

Napadl mě Haškův Švejk. Některá jeho slova použitá bez kontextu, případně odkazu na něj, by mohla působit hanlivě. Ale třeba pro srovnání s názory Haškovými a jiným autorem či současnosti a minulosti dávají smysl.

Nadsázku považuji za důležitou při pochopení aforismů. Ten zpravidla obsahuje hlubší myšlenklu, autorův postřeeh, jeho osobitý a závažný přístup. Využívá staré myšlenky v novém kabátě. Třeba slova z bible, stará přísloví v novém atd.

Každá myšlenka, dobrá i špatná, se dá využít v dobém i špatném. Záleží na konextu. Kdo chce pochopí… každý se dívá jinýma očma…

Další odpovědi
Kepler

Jen ať se cituje cokoliv. Soudný člověk si to už přeloží a vezme si z toho, co uzná za vhodné. Ať žije satira a humor! Nebylo by škoda zakázat citovat Einsteinův výrok, že ve čtvrté světové válce se už budeme jen mlátit klackama?

led

Tie pokusy už boli, ale ak zverejníte svoju myšlienku, počítajte s jej citáciou.