Avatar uživatele
Zlatý

Nemáte někdo zkušenost, co se děje s pracovním poměrem, pokud zaměstnavatel zemře?

Jak je to ukončeno???

A jak to je v případě, kdy je zaměstnanec na rodičovské dovolené (v té době nesmí dostat výpověď)?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Na tuto situaci (úmrtí zaměstnavatele) se vztahuje ustanovení § 48/4 zákoníku práce
http://business.center.cz/…

...pracovní poměr pak zaměstnanci zaniká, ledaže by v provozování živnosti zemřelého CHTĚLY pokračovat některé osoby uvedené v § 13/1 živnostenského zákona.
http://business.center.cz/…

----------

Pokud v živnosti nebude chtít nikdo pokračovat, potom zaměstnanci zemřelého zaměstnanavatele skončí pracovní poměr tzv. ´ze zákona´ , výpověď se neuplatňuje, takže se na tento případ ani nevztahují příslušná ustanovení o zákazu výpovědi v ochranné lhůtě --> bohužel :-(

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast13h15.aspx#par342

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Tak určitě nemusí zaměstnanci zemřít se zaměstnavatelem.

Pokud vím přechází firma s věškerými povinnostmi na dědice. Pokud nejsou dědici tak na stát. Takže dědic je povinen buďto pokračovat, nebo podnikání podle práva ukončit.

Tak asi to dědictví není poviné a platí to co odkazuje Standa.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.