jakotyty

Nějak mě uniká smysl,proč Japonsko vystavělo atomové el. u moře. Ví to někdo?

Nejlepší odpověď
mosoj

Rozebíral jsem to zde.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-jsou-chlazene-jaderne-elektrarny-v-japonsku

Jednoznačnou roli zde hrála snadnost chlazení chladicí vody. Nemluvím ani o primárním ani o sekundárním okruhu, ale o chladicí vodě pro parní kondenzátor.
Evidentně se zde při projekktu něco ošulilo. Na př. stavby byly postaveny jenom na šestimetrovou vlnu cunami !! A to ne neberu v úvahu ekologii na kterou jsem zejména včera narážel. Honit vodu od reaktoru do moře a zpět ?? V první chvíli ksem si myslel, že neumím číst.

Lže se všude a pořád. Podle paní Drábové by se měly reaktory zastavit když dojde voda v primárním okruhu. Tak proč se nazastavily.
Oni totiž zastavit v krátkém časovém sledu nejdou !!!

Doplňuji:
Podotýkám, že nejsem odpůrcem jaderné energetiky a beru jadernou energetiku jako nutné „zlo“ bez kterého se dnešní civilizace neobejde.
Také se nechci vzdát všech vymožeností které jsou na elektřinu. Oni to nechtějí ani ti zapřísáhlí odpůrci. Jenom by se to mělo brát vážně a alespoň v těchto případech nešetřit a nekrást.

Další odpovědi
venkovan

Nehledejte v tom nějakou snahu po šizení, ale fakt a skutečnost, že Japonsko moc místa na stavění není. Je to hornatá země, kde je velmi málo místa na stavby, takže obětovali pobřeží.
V Japonsku majínzkušenosti se stavbami které jsou odolné silnému zemětřesení, ale tady vše zničila především velká vlna tsunami. Odstavila rezervní zdroje energie a než se zajistily alternativy bylo o problém vystaráno. Zřejmě tato vlna byla extrémní, kterou ani odborníci nepředpokládali, protože nevěřím, že v Japonsku by tak výrazně podcenili negativa zemětřesení.
A ke stavbě a chlazení elektrárny mořskou vodou.
Sekundární okruh se nedostává do kontaktu s radioaktivními odpady. Jediné co je vůdči prostředí nepříznivé je, že pokud se voda z okruhu vypouští zpět do moře bez ochlazení na jeho teplotu, protože ohřátá voda může v místě vypouštění nepříznivě ovlivnit teplotu, tím i život v moři. Ovšem další otázkou je, jak se taková voda rychle v moři vychladí a protože moře je zde otevřené, možná, že takové nebezpečí zničení mořského života jako v Kalifornském zálivu kam měla být vypouštěna voda z tamní atomovky (aktivisti prosadili chladící jezera).
Ono se to lehce kritizuje, ale za pár let budeme i u nás řešit problém co s atomovkou. Nemáme vyřešené dlouhodobé úložiště jadeného odpadu, nemáme uhlí, ale všichni chceme pohodlný, energií neomezovaný život.

dudu

Před chvílí na tuto otázku odpovídala v televizi ing. Drábová:

  • rozhodující je dostatek vody na chlazení, pak se nemusí budovat drahé kondenzační věže. Postupují tak i ostatní státy, které mají moře nebo velké řeky, např. Francie. Problém v Japonsku vznikl tím, že byly zaplaveny agregáty pro čerpadla s potřebným výkonem. Projekt počítal se záplavovou vlnou tuším 6,5 metru, ale ta však byla cca o metr vyšší.

Mosoji, já to pochopil tak, že řetězová reakce byla zastavena a to v několika vteřinách, ale byl nedostatek vody na chlazení zbytkového tepla a explodoval vodík.

mosoj

Přenost tepla v lehkovodním reaktoru v primárním okruhu zajištuje obyčejná voda a zároveň plní i funkci moderátoru ( řízení výkonu). V Černobylu plnil funkci moderátoru grafit , který nakonec při tom obrovském přehřátí začal hořet. Ano to se stát v Japonsku nemůže, ale k neřízené jaderné reakci dojít může pokud již nedošlo.
Podle matoucích expertů by to mělo být zařízené tak že když zmizí voda z primárního okruhu ( mimochodom maximálně radioaktivní, kam a proč tedy zmizela) měl by se reaktor zastavit. K tomu ale očividně nedošlo a ani dojít nemůže, protože reaktor ihned zastavit nelze, lze snížit pouze jeho výkon na cca 5 %. Jak dlouho trvá vlastní odstavení nevím, zřejmě je to předměten utajení, nikde se o tom nepíše.
Protože se přiznává že byly palivové tyče odhalené , nebyly omývány chladicí vodou a jaderné štěpení nebylo moderováno, došlo zasluhou toho zbytkového výkonu k přehřátí a zřejmě neřízené reakci ) nebo dojde. Při obnovení provizorní dodávky chlaadicí vody ( pokud byla dodávka vůbec obnovena) byla teplota již tak vysoká že dochází k rozkladu vody na vodík a kyslík. Tento vysoce radioaktivní vodík musí obsluha odpouštět z nádoby reaktoru aby se nádoba neroztrhla. Koncentrace vodíku v budově stopá až dojde k výbuchu. Protože se rozklad vody nedaří zastavit svědčí to o tom, že se již nejedná o řízenou reakci a teplota se nesnižuje. Prostě dodaná voda nestačí chaladit ani moderovat jaderné štěpení.

Bohužel o příčinách se zatím můžeme jenom dohadovat.

Navíc jsou potíže ?? i na čtvrtém bloku, který byl odstavený k výměněně palivových článků a zřejmě vychládal.

Blancman

No, tak zrovna na reaktorech ve Fukushimě k neřízené jaderné reakci dojít opravdu nemůže. Je to z toho důvodu, že to je opravdu standardní, komerční reaktor určen k výrobě elektřiny. Používá nízko obohacený uran. I když by se to roztavilo a slilo do sebe, pořád to nevytvoří ty správné podmínky, aby se to rozběhlo na okamžitých neutronech a způsobilo to tzv. pomalý, jaderný výbuch. To Černobyl, to bylo jiné kafe. To byl ryze vojenský reaktor, primárně určen k výrobě plutonia do jaderných bomb. Byl moderován grafitem (i když se mi tu někdo snažil přesvědčit, že byl moderován vodou). A i když spousta lidí slepě papouškuje, jak výbuch černobylského reaktoru nebyl jaderný a jak to byl „jen“ mohutný výbuch páry a vodíku, je mi líto, ale nemají pravdu. Dnes je už možno stáhnout spoustu odborných článků (např. jaderní fyzici Dubasov, Pakhomov, nebo i našich jaderných inženýrů Svoboda, Hrehor, Tinka a další..), které přesně popisují povahu druhého výbuchu. Byl zcela jednoznačně způsoben nekontrolovaným, jaderným štěpením, kdy se jaderné palivo ve spodní části reaktoru vlivem tavení dostalo do vysoce nadkritického stavu a došlo k rozhoru na okamžitých neutronech. Výtěžnost výbuchu byla spočtena matematickým modulem na 0,3 kt TNT, teplota v epicentru výbuchu (na základě kontrol roztaveného betonu v okolí reaktoru a dalších částí) přesahovala desítky tisíc stupňů Celsia. Tohle prostě žádná pára ani vodík neudělá! Konstrukce reaktorů ve Fukushime je úplně rozdílná a toto, co se stalo v Černobylu skutečně neumožňuje. Blancman

Miroslavst

Zde je animace poruchy.
http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/svet/2278­86-japonsko-zasahly-dalsi-otresy-o-sile-6-4-stupne-richtera.html