sevenpairs

Když jsem způsobil nehodu pod vlivem alkoholu, jde podle popisu o trestný čin, nebo přestupek?

Způsobil jsem nehodu, kdy jsem pod vlivem alkoholu na jízdním kole narazil do auta na křižovatce, nikdo nebyl zraněn, na autě vznikla škoda zhruba okolo 5000Kč.Naměřená hodnota byla okolo 3promile.Jedná se o trestný čin,nebo přestupek? Děkuji za odpověď.

Původní neotázka
Nehoda pod vlivem alkoholu

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ohrožení pod vlivem návykové látky, resp. alkoholu nad 1 promile je považováno jako trestný čin.
Nejsem zastáncem alkoholu a jsem pro potrestání, ale v tomto případě jste se mohli dohodnout u dopravní nehody. Pokud DN řešila policie, tak očekávej v nejbližší době obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Další odpovědi
klumprt

Je obdivuhodné řídit s třemi promilemi kolo 🙂 Ovšem zdá se, že to nebylo úplně jednoduché, co?

Nejsem úplně přesvědčen o tom, jestli je to přestupek nebo trestný čin. Přijde na to, jaká je k tomu judikatura, která se mi teď hledat nechce.
Mně se moc nezdá, že by jízda na kole byla činností, při které by mohl pachatel ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku. Samozřejmě že mohl, ale ta pravděpodobnost, že ohrozí, je diametrálně menší než pravděpodobnost, že se tak stane při řízení auta.
Třeba v tomto článku http://www.cy­kloturistika.cz/ca­sopis/2013-1/ukazka2/ píšou: „Od jednoho promile lze také jízdu na kole posuzovat jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, kde hrozí až jeden rok odnětí svobody. K obvinění z tohoto přečinu se ovšem přistupuje takřka výhradně jen v případě, že cyklista způsobí v opilosti nehodu.“
Takže tvůj případ. Ovšem ta nehoda byla docela malá s malou, téměř nepatrnou škodou. Jak to policie posoudí, to se nedá odhadnout, je to dost na hraně. Ty tři promile to je hodně, to nevypadá dobře. Dobře vypadá to, že se nakonec nic moc nestalo. Takže těžko odhadovat.

Drap

Záleží na tom, jak to přehodnotí případný soud, nebo komise. Osobně si myslím, že pokud uhradíš škodu, že to bude hodnoceno jako přestupek.

Human

„Ohrožení pod vlivem návykové látky“ je podľa § 274 trestného zákonníka ČR trestný čin (prečin). Keďže bola spôsobená aj dopravná nehoda, súd môže uložiť trest odňatia slobody na 6 mesiacov až 3 roky, peňažný trest alebo zákaz činnosti. A keďže je to prečin s hornou sadzbou 3 roky, súd môže podmienečne odložiť výkon trestu (§ 81 až 87).

Zdroj: https://zakony­prolidi.cz/cs/2009-40#f3920654