Kazatel

Nedělají to ti Slováci pořád stejně? Při hrozbě nebezpečí se spojí s agresorem stejně jako za 2. SV.

V případě konvenčního konfliktu a fronty je tato logicky mine a bojovat se bude až na Moravě a v Čechách? A kdyby se to náhodou otočilo, tak těsně před koncem nějaké to

Velká vlastenecká válka, je ruský název pro sovětsko-německou válku probíhající v letech 1941–1945. Sovětské, resp. po zániku Sovětského svazu ruské, a některé východoevropské prameny tak označují boje na východní frontě mezi Sovětským svazem a Německem a jejich spojenci během druhé světové války.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=co+je+vel­kl%C3%A1+vlat­neck%C3%A1+v%C3­%A1lka&oq=co+je+vel­kl%C3%A1+vlat­neck%C3%A1+v%C3­%A1lka+&gs_lcrp=Eg­ZjaHJvbWUyBggA­EEUYOTIJCAEQIR­gKGKAB0gEJODE2N2o­wajE1qAIIsAIB&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

Nejlepší odpověď
led

Postoj pútnik a zamysli sa nad svojou otázkou. Až potom ju vyslov Vaša otázka je príliš zjednodušujúca, ako pohľad do hrnca bez dvihnutia pokrievky. Ak chceš poznať odpoveď na otázku prečo, musíš vedieť čo od odpovede očakávaš.

Matne si spomínam na istý film, pomerne často premietaný v českých TV, kde sa k splneniu svojej úlohy spojí anjel s diablom a spolu plnia Božiu vôľu.

Slováci si stáročia, napriek tlakom uhorského kráľovstva zachovali národnú identitu.
Ak pozrieme kroje národov strednej Európy, nielen súčasné, ale i historické, vidno v nich nielen národnú identitu predkov, ale aj vplyvy mocných susedov. Podobne je to aj v histórii jazykov.

dodatok:
malý úsmev na to „malé SNP“ 🙂 To malé SNP malo veľký politicko-vojenský význam. Dokázalo spojiť ľudí rôznych politických i náboženských názorov k odporu voči fašizmu, viazalo na seba jednotky nemeckej brannej moci, ktoré bolo potrebnejšie na fronte proti ČA. Súčasne dalo signál svetu, že v srdci Európy jestvuje národ, ktorý kráča v stopách starých Slovanov a neskláňa hlavu pred presilou. Práve naopak, dvihne hlavu a postaví sa proti moci „Hoj, mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu:
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.“
Samo Chalúpka – Mor ho!

Další odpovědi
Drap

Tvá otázka je manipulace historie a převracení jí obrazu svému. Chováš se stejně pošetile, naivně a bláznivě jako současná vládní garnitura.

Pepa25

Zkušet to hrát na obě strany rozhodně není jen záležitost Slovenska a jen moderní doby. Navíc to přirovnání je úplně mimo.

Ametyst

Do historie bych raději nezabrušovala. Jedno ale vím- že Slovensko hurá-poslalo všechny zbraně, a vojenské letouny Ukrajincům. Teď jejich vzdušný prostor hlídají střídavě Poláci, Maďaři, jednu dobu Italové. To je daň za charitu za každou cenu. Tato Ficova vláda nechce jít stejnou cestou, a vypadat dobře v Bruseli a Washingtonu, zatímco Slováci budou nadávat. Západ stejně nikdy neocení ušmudlánky z východu, ať se třeba na ucho postavíme.

elkon

Slováci se s nikým nespojili. Zbytečné bláboly.

plebs

Sorry záleží na úhlu pohledu, slovenská armáda šla s Německem na Sověta, což u většiny Čechů z dnešního pohledu musí vzbudit nadšení a blahodárné pocity.
A i Češi nezůstali pozadu hodili flintu do žita za pomoci nynějších kámošů Anglie a Francie a vyráběli zbraně pro Wehrmacht i na 120–130% pro lepšo pracovníky byla finanční odměna, lázně a i potřásání pacičkou s oficíry Wehrmachtu.

aliendrone

Troch opraš dějepis a to pokud možno NE z učebnic (ať minulých či současných). Slováci většinově NIKDY nechtěli rozpad Československa (bylo jim jasné KAM to povede), chtěli se jen zbavit Masarykova „čechoslovakismu“ (ideje, že Slováci jsou Češi). V zásadě chtěli „česko-slovenské vyrovnání“ (podobné z dob R-U). A Hitler musel vyvinout veliký nátlak k prosazení vzniku slovenského štátu. Což neznamená, že na Slovensku nebyly skupiny prosazující samostatnost, jen neměly dostatečnou podporu. A té se jim dostalo od Adolfa (především patřičným skupinám). CO jim zbývalo za daných okolností? To, čemu se dnes říká Majdan > viz dnešní Ukrajina a KAM to vedlo? Pěkně děkuji.

Ohledně dnešní situace na Slovači – nezajímám se o tamní politiku. Vím jen, že mají nového prezidenta, který je solí v očích naší pětidemoliční vládě národní katastrofy. Z toho lze implikovat, že si Slováci vybrali PRO SEBE DOBŘE. Přinejmenším určitě měli i HORŠÍ možnosti na výběr, podívej na nás. Na Hradě máme zkurvenýho BOLŠEVIKA (Sláma Ukravína!), který je z toho celý pryč.

Jak píší jiní – je to komplikované (politika!) a zjednodušovat NAD hranice, kdy věc postrádá zásadní charakteristiky NIKAM NEVEDE.

Pepa25

Ametyst: o nákupu F-16 rozhodlo Slovensko v roce 2018: https://ct24.ces­katelevize.cz/cla­nek/svet/sloven­sko-koupi-americke-stihacky-f-16-zaplati-za-ne-jednu-a-pul-miliardy-eur-77985 Vyřazené MiG-29 pro Ukrajinu byly spíš danajský dar: https://echo2­4.cz/a/HjkXW/­zpravy-svet-rusko-mozna-sabotovat-slovenske-stihacky-darovat-ukrajina

Pepa25

Souhlasím s led v tom, že otázka je příliš zjednodušující a také s vysvětlením elkonovi. Jen ta idealizace „kráčení ve stopách starých Slovanů“ jde mimo mě, ale holt nejsem Slovák 😉

led

elkon, mýlite sa.
Slovenský prezident Tiso, napriek istej spoločnej myšlienke s Hitlerom, pomerne dlho (až do leta 1944) odolával prítomnosti nemeckých vojsk na území Slovenského štátu, napriek mnohých prieskumných a diverzných partizánskych jednotiek, hlavne pod moskovským velením, na Slovensku. Prakticky SNP v masovom meradle vypuklo až počas príchodu jednotiek Wehrmachtu na Slovensko, nielen na likvidáciu podzemia (ako sa často zvýrazňuje, ale aj aby zabránilo prieniku vojsk ČA na Slovensko.

V živote aj v politike, obchode a vojne sa človek v snahe prežitia a dosiahnutia svojho cieľa spája aj s nepriateľom, ak v tom vidí spôsob dosiahnutia svojho cieľa.

Nestačí vidieť len jednu stranu, treba aj spoznať tú druhú, skrytú stranu, aby ste sa vyhli, často nepríjemnému, prekvapeniu.

Kazatel

elkon > ne? fakt se nespojili s Němci? Co si tak oprášit dějepravu?

led

Spojila sa vládna moc a jej pochlebovači a koristníci (arizátori židovských majetkov), nie slovenský ľud