barnajka

Návrh na vylepšení diskuzí

Zdravím všechny :)
Je to pár dní zpátky, co jsme si s Berušinkou postestkly, že diskuze tady na Odovědích skoro postrádají smysl, protože si je stejně nikdo nečte. Vím, že tohle téma se tu řešilo Xkrát a přemýšlela jsem, čím to asi je a co s tím případně dělat.
Nevím, jaký je pravý důvod bojkotu, ale tipuju, že většina lidí automaticky jde číst jednotlivý odpovědi pod otázkou…a že je nějaký příspěvek v diskuzi, toho si ani nevšimnou.

Napadla mě jedna možnost, jak to vyřešit a ráda bych znala váš názor. S Berušinkou jsme to už spolu nakously, ona by něco takovýho možná podpořila. Co vy ostatní?

Šlo by asi o toto: stejně, jako nám do e-mailu chodí informace, že byla doplněna otázka, na kterou jsme odpovídali, přišla by nám od admina (systému) i zpráva, že k otázce byla „rozpoutána“ diskuze. A stejně tak by nám přišla do mailu i informace o každým novým příspěvku. Samozřejmě, že by tato upozornění nechodila automaticky všem uživatelům, jenom těm tzv. zainteresovaným – tj.
*těm, kteří otázku ohvězdičkovali jako zajímavou
*těm, co na ni odpověděli
*těm, co vložili příspěvek do diskuze
*případně těm, kteří některou z odpovědí opalcovali jako užitečnou

Takhle by se všichni uživatelé, kteří o odanou otázku projevili jakýkoliv zájem, vždycky dozvěděli, že se „něco děje“ a mohli by reagovat. V diskuzích se někdy dějí zajímavý věci a vedou zajímavý řeči – a není v lidských silách pořád kontrolovat všechny otázky, jestli nemají v diskuzi nový příspěvek :) Toto by byla možnost, jak to mít pořád pod kontrolou.
Co myslíte, ujalo by se něco takovýho? Nebo by vás ty informační maily naopak obtěžovaly? Opravdu mě váš názor zajímá!!! Ať je jakýkoliv :)

Nebo jsem našla ještě jednu možnost, ale ta by byla efektivní jen částečně: aby si lidi aktivní diskuze všimli, mohl by ten odkaz na ni (taková ta formulka: „Diskuze: 2 příspěvky, nejnovější před…“)… třeba nějak blikat, nebo být barevně zvýrazněný, ať každýho hned pácne do očí :) Člověk by sice pořád musel kontrolovat dění u jednotlivých otázek, ale aspoň by tu diskuzi nepřehlídl.

Osobně bych byla spíš pro tu první variantu, tj. informační e-maily. Mohla by být u každé otázky možnost vybrat si, jestli chce být zainteresovaná osoba informována o nových příspěvcích nebo ne. Každý by se tak mohl sám svobodně rozhodnout, jestli je pro něj ta otázka natolik zajímavá, že chce být informován o všem, co se kolem ní děje a bude dít.

Nevím, jestli jsem to moc nezamotala a jestli je moje vize jasná a srozumitelná všem – kdyžtak dovysvětlím :)

Chtěla jsem to dát jako anketu ANO x NE, ale tam by se mi tolik „plkání“ kolem asi nevešlo, tak jsem nakonec zvolila zařazení do Aktualit. Když někdo budete chtít říct svůj názor, uvítám každý!

Díky moc a pěkné odpoledne všem :)

PS: Jak už jsem psala u jiné otázky: palce rozdám kdyžtak zítra, dnes už došly :(

Nejlepší odpověď
annas

Já osobně si nenechávám posílat odkazy na odpovědi. Vždy své otázky a odpovědi projdu.

Nevím, zda by odkazy na diskuzi všem vyhovovaly. Když otevřu otázku, podívám se i na to, zda je nějaký příspěvek v diskuzi. Sama dost příspěvky přidávám, ale mnohdy diskutuji jen sama se sebou. Ne všichni si příspěvků všímají. Často škoda.

Ale proti jakémukoliv vylepšení nic nenamítám.

Berušinko, podívejte se někdy na starší otázky a odpovědi. Po 1 dni se málokdo na další přidané odpovědí podívá. Rychlá úmrtnost odpovědí… V liště téměř nikdo již vložené otázky či odpovědi nehledá. Opakuji se, připravuje se změna – opakované vložené slovo – vyjedou možnosti z již zadaných otézek či odpovědí.

Další odpovědi
tom004

Za sebe,říkám,že mi to takto vyhovuje.Beru tyto stránky tak,jak jsou provozovány.Otázka → odpověď/di.Každý ví o možnosti diskuse,a buď ji využije,nebo ne.

anonym

Ja bych se z blikani asi poblinkala. 🙂 Me by tam stacil nejaky barevny punticek. 🙂 Trebas oranzovy. 🙂 Ale je asi pravda , to , co pise Tom. my uz si to tu uhlidame a ostatnim to pak , kdyz to bude nutne nejak pripiseme pod otazku… ale necham to na vas , holky , vy jste sikovne. 🙂 -iv-

anonym

Jako podnět z hlediska uživatelské přívětivosti nesporně lákavé.
Ale jsem skeptický a troufám si tipnout výsledek.
Jediná rychlá změna byla zrušení záporných palců, za to doplnění nápovědy již položených odpovědí se stále táhne (pokud to admini čte, třeba je to krapet popíchne).
Další předpokládaný scénář:
1)admini odpoví, že Odpovědi nejsou žádné diskuzní fórum.

  1. Poukáže na již zakomponované funkce, tj. indikace reakcí na vlastní otázky, zobrazení času posledního vloženého příspěvku do diskuze a v neposlední řadě možnost sledování vlastních otázek a odpovědí ve svém profilu.

Jediné, co můžeme skutečně ovlivnit, je naše vlastní chování. Viz bezdůvodné opakování otázek, jejich zbrklé uzamykání znemožňující vyjádření i ostatních zájemců, kteří nemají možnost sledovat Odpovědi celodenně. Selekce pitomých, bezduchých, ješitných a agresivních textů. Ale ti slušní to prece dávno vědí a hlupákům to zřejmě nedochází.
Jediná obrana, důsledně využívat k tomu určených nástrojů, nahlášení závadných otázek i odpovědí.
Určitou naději by mohl mít názor arygnoca.
P.S. Do 3 měsícú si řekneme, zda mi dáte za pravdu. V opačném případě se klíďo omluvím, potěšen, že ještě optimismus zcela nevymřel.

Berušinka

barnajka: Moc moc děkuji za krásný příspěvek v mojí anketě! =) Krásně jsem si početla …

Teď k tématu … určitě bych toto podpořila – líbí se mi nápad s tím „blikajícím“ nápisem! Určitě by nebylo špatné na to nějak upozornit admina, většinou si tu povídáme jako uzavřená skupinka a proč bysme si to nemohli ještě vylepšit? =)

Také bych možná uvítala, kdyby se otázka mohla doplnit 2× – né jen jednou … ale zase ne e víckrát než 3×! To by pak nemuselo mít konec =D

Hlavně, aby se toho lidi chytli … a třeba koukali i na otázky zpětně …

Každopádně, barnajko, doufám, že to nějak rozjedeme =D
Doplňuji:
Kerberus: Já vím, bohužel =( Někdo je tu asi jen kvůli těm palcům … nevím, já se snažím koukat zpětně … i kvůli tomu, abych se něco více dozvěděla … od toho tu odpovědi jsou … tady mají lítat informace „hlava nehlava“ =D

Drap

Jakákoli změna by byla dobrá

arygnoc

diskuse sleduji, ale nějaký šervený výkřičník, puntík, prostě zvýraznění by neškodilo.

ale když ne, taky dobře.

led

Vy nám chcete zobrať krásu opakovania a vyhľadávania príspevkov?
Ja si vždy aspoň jeden deň nazad pozriem, aké sú zmeny, čo keď mi niečo ušlo?

HOMER

Já bych byl určitě pro,nejlépe obojí(email i výraznější odkaz do diskuze).Nejlé­pe,kdyby se to dalo při odpovídání vybrat.Kdo raději prochází otázky,by na to lépe viděl a my ostatní,bychom to měli v mailu.
Ještě mně napadá,že by mohla být diskuze rovnou pod otázkou,takže bychom nemuseli z otázky odcházet do jakési podúrovně (po rozkliknutí by se zobrazilo okno kde by se dalo rovnou psát a ostatní příspěvky v diskuzi)..

Stephanie

Tak jako návrh jste vymyslely bravurně. Moc se mi líbí možnost – zaškrtnout si u otázky jestli chceme být dále informováni.
Myslím, že by nad tím admini mohli popřemýšlet. ;)

Děda Louda

Myslím,že je na uvážení každého zúčastněného, jak přistupuje k nabízeným možnostem z hlediska jejich využití.

Určitě by pomohlo k lepší orientaci upozornění na to, že je diskuze otevřená, nějakým nepřehlédnutelným výrazným označením třeba změnou barvy, typu či velikosti písma titulku, nebo nějakým znaménkem, např. praporkem, zčervenáním bubliny nebo podobně.