Bronzový

Napsali byste zde čárku?

Poslední dobou se často setkávám s větami se slovy typu "lemující, ležící, mluvící, ..." napsali byste před nimi čárku?

Příklady vět:

Všimla jsem si knihy_ ležící na podlaze.

Díval se na tebe_ myslící o budoucnosti...
Doplňuji:
ok, já taky ne, ale odradilo mě to, že jsem to viděla jinde. díky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jen upřesním. Čárkou neoddělujeme jen věty, ale i větné členy.

V obou případech jde o shodné přívlastky. Před uvedenými přídavnými jmény můžeme někdy čárku napsat, jindy ne. Záleží na kontextu.

Věta není jednoznačná , umožňuje totiž dvojí výklad. Díval se na tebe a přitom (přemýšlel) myslel o budoucnosti x díval se na tebe, která jsi (přemýšlela) myslela o budoucnosti ....
Bermu tu druhou variantu. Zkuste si říct. Když se na mě dívá, záleží na tom, na co myslím? Nezáleží, takže spíš vysvětlujeme ... dosaďte si ....

Pokud přívlastek"myslící o budoucnosti" má odlišit druh myšlení, není možné tento přívlastek vypustit, aniž by se změnil smysl věty. Proto jde o přívlastek těsný.

Pokud bychom však ttímto přívlastkem jen něco pouze vysvětlovali nebo popisovali, nikoliv rozlišovali, šlo by o přívlastek volný, a ten by se oddělil čárkou.

2. Všimla jsem si knihy ležící na podlaze. Zde rozlišujeme, že jde o knihu, která leží právě na podlaze, ale nikoliv jinde. Tedy přívlastek těsný, ... dosaďte si ... .

Další odpovědi:

Zlatý

Tady se čárka nepíše. Čárka odděluje dvě věty: Všimla jsem si knihy, která leží na zemi. Ale samostatné ležící na zemi není samostatná věta.

Ne.

Stříbrný

Podle mě jde o přívlastek těsný. Podle mého názoru jde o stejný příklad:

Přívlastek těsný zužuje význam podstatného jména nebo zájmena, k němuž se vztahuje;
Zpravidla jej tedy nelze vypustit z věty, aniž by se změnil její význam.
Těsný přívlastek se v češtině neodděluje čárkami. Rozvinutý přívlastek se spíše uvádí za rozvíjeným jménem, rovněž neoddělený čárkami. Uvedení těsného přívlastku až za jménem může být také prostředkem zdůraznění, protože v češtině je obvyklé jádro výpovědi klást na konec věty.
Příklady rozvitých těsných přívlastků:
Cesta vinoucí se údolím byla blátivá.
Stádo ovcí pasoucí se na Kosí hoře hlídali dva psi.

Zlatý

Ano, poněvadž tam (pole mne) patří a já jí tam nějak cítím.
Bez záruky, je to už let.. :-D

Proč by ne, klidně, však mi ruka neupadne.
Všimla jsem si knihy, ležící na podlaze.
No vidíš a je tam :)

Pokročilý

Já ne, protože ležíci není sloveso.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2734
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.