EKSOT123

Nakolik je dirigent pro orchestr důležitý?

Notám nerozumím, ale myslím, že v nich je všechno napsané. I když sjednotit takovouhle hordu s množstvím různých nástrojů chce asi víc než jen noty. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=fwfLvv3zA6U
Aneb jak by vypadala taková muzika bez dirigenta? Mohlo by to být dobré?

Nejlepší odpověď
Kepler

Úplně všechno v notách napsané není. Dirigentovou úlohou je především sladit mnohačlenný orchestr a vnést do přednesu emoce. Nikdo neslyší celý orchestr jako dirigent a posluchači. Menší tělesa se bez dirigenta klidně obejdou, ale i ta mají svého primáše, který na začátku udá tempo a zahájí hru.

Další odpovědi
aliendrone

Nevšiml sis, že tatáž skladba v provedení téhož orechstru, ale s různými dirigenty zní JINAK? Při každé organizované lidské činnosti je fýrer nutný a zkoordinovat/sladit činnost orchestrálního tělesa není žádná sranda. Potřebuješ k tomu velice jemný sluch (kupříkladu abys mohl zjebat třetí housle za mírně předčasný nástup, či upozornit tymán na rytmus nebo žesťům přikázat víc pianissimo. :)

A jak by vypadala hra orchestru bez dirigenta? Asi jako parta stavebních dělníků bez mistra. :)

Kelt

Podívej se na dirigenta Andre Rieu. Každý se chce dostat na jeho koncert, protože ať se podíváš na jeho vystoupení v Praze, Paříži a kdekoli jinde, je to zážitek. A díky tomu ho sledují miliony lidí po celém světě.
Orchestr bez dirigenta je jako 11 skvělých fotbalistů bez trenéra.

Mc Merkurion

… ty naděláš, dyť je jich jak do mariáše, tomudle se říká orchestr: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1O3xjhC9MHU

klumprt

Myslím, že periferním pohledem vnímají hudebníci rytmus, který udává. A on svým skvělým sluchem dokáže zachytit veškeré chyby při zkoušení a vyladit hru korekcemi jednotlivých hráčů k dokonalosti. Resp. k takovému provedení skladby, které sám považuje za ideální.

EKSOT123

Kelt- tos mě dostal! Schválně jsem koukl na pár záznamů, někde trochu mává smyčcem a houslema a poskakuje, ale spíš se věnuje hraní. Ale jeho otec byl dirigent, takže to jistě taky zvládá. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=R5L1UAGow3k

EKSOT123

Mc Merkurion- to je teda pěkný. A dirigent má místo mávátek bubenické paličky, kterými střídavě také bubnuje…
Rumunská písnička v mém odkazu má stejnou hudební předlohu jako izraelská hymna. Vychází ze staré moldavské písně. Prý to použil i B. Smetana pro Moldau, ale to jsem neslyšel.