Na co má každý člověk výsadní právo?

Napadá mě pouze to nutné, ale mimo to?

  • dýchání (musí a chce – většinou) :)
  • jídlo (musí a chce – pokud má) :)
  • pití (musí a chce – pokud má) :)
  • spaní? (pokud nemá insomnii)
  • dál už není nic vehementně naprosto nutné, že?

Takže kde jsou ty základní výsadní práva? Zbývá ještě něco či je to záležitost toho kde se kdo nachází?

Více výsadních práv třeba v Anglii než v Izraeli?

No vlastně.. Máme výsadní právo na to zemřít ne? :)

Nejlepší odpověď
dubraro

Místo slov „výsadní právo“ se používá spíše latinský výraz „privilegium“. Dříve se jednalo o nějakou výhodu, udělenou za zásluhy panovníkem (třeba privilegium zůstat sedět když král vstane). Nyní se udělují privilegia zákony (třeba privilegium neplatit daně).

To, co píšeš, nejsou práva, ale základní životní potřeby a patří k nim ještě bezpečí a rozmnožování.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Privilegium
https://cs.wi­kisource.org/wi­ki/Ott%C5%AFv_slov­n%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%B­D/Privilegium