Kepler

Myslíte, že první ITER s kladnou bilancí energie se rozjede ještě v tomto desetiletí?

A na kdy odhadujete první skutečné fúzní elektrárny?

Nejlepší odpověď
_Bůh_

Na toto desetiletí už je plánována jiná bomba – Elon Musk plánuje na rok 2029 příchod člověka na Mars.
Netroufám si odhadnout, kdy se ITER překlopí do něčeho, co bude hromadně využitelné, nicméně jsem zaznamenal, že poměrně pokročili.
Myslím, že topné suroviny skutečně ztratí cenu, až se naplno rozjedou obnovitelné zdroje. Plno lidí k nim má samozřejmě připomínky, nicméně jim věřím.

Další odpovědi
hapiky

Já si zatím nedovedu fúzní elektrárny ani něco podobného představit. To by ruský plyn, uran a vůbec všechny ruské i světové suroviny neměly žádnou cenu. Myslíš, že to Rusáci, šejkové a další magnáti dopustí? To by špatně skončilo.

postcd

Je to možné, důležitější je kdy vyrobí něco co bude skutečně použitelné a bude generovat energii dejme tomu pro celý stát a to bude trvat možná ještě více než 17 let tipuji jako laik. Nedávno jsem četl že v Americe začali docela značně investovat do jaderné fúze, takže v tom opravdu vidí potenciál, viz. https://www.sci­entificamerican­.com/article/to-help-tackle-climate-crisis-white-house-touts-nuclear-fusion/ – ve zkratce, v posledních letech do toho bylo investováno více jak 5 miliard dolarů, 3 miliardy jen za loňský rok 2021. Na světě je více jak 30 společností zaměřující se na fúzní energii, většina vznikla v tomto desetiletí a je z Ameriky.

podger

Normálně bych napsal Zcela nepochybně ano, ale staví se ve Francii, takže nějaké to zdržení bude. Je tak navžen: do 2030 pozitivní test – nebude to žádná energeticky využitelná pecka, na to je příliš malý. Do 2040 vyhodnocení všech testů a prokázání komerční využitelnosti. Do 2050 postavit první komerční tokamak o velikosti minimálně ITER krát tři
Ovšem po fúzi je v investicích extemně vysoká poptávka, tak je klidně možné, že kapitalismus prorve fúzi v jiném projektu a rychleji.
Přál bych si to, protože 2050 už budu prdět do hlíny opravdu dlouho.