terry

Myslíte, že má člověk morální právo na kompenzaci bezpráví?

Např., když člověk druhému člověku něco vědomě provede, nemslím, že by mu zlomil ruku nebo odvedl ženu, ale nějakou levotu. Má poškozený morální právo na „vendetu“?
Třeba že mu zalepí zámek u dveří nebo zalepí vteřiňákem zvonící zvonek, nebo napíše na dveře fixem nápis zloděj, nastříká sprejem ozdobu na okno apod.

Nejlepší odpověď
anonym

Terry, je to naplnění morálního práva proti křivárně, nebo spíše dětinskost a bezmocná zuřivost až hloupost se takhle projevovat? Lidé dokáží být zlí, ale také dokáží být dobří. Stejně tak jsou moudří, nebo hloupí.
Spíš bych asi volila cestu toho, že bych tomu, kdo mne podrazil, velmi důrazně řekla, že o tom vím a co si o něm myslím. Obíhat zvonky se vteřiňákem a podobné „akce“, to považuji za prvé za nedostatečnou vendetu a za druhé se mi to jeví jako dost velká hloupost. Povede to k dalším naschválům z jedné nebo druhé strany a nakonec takové mezilidské vztahy skončí pravděpodobně u soudu.

Další odpovědi
meTTax

Neptal bych se na právo, jako spíše na to, jestli to ten člověk vůbec chce udělat. Někteří lidé mají svou čest, aby takové věci nedělali.
Vše se v první řade má řešit dohodou.
Doplňuji:
Ale to jest jen můj skromný osobní názor.

Zůstávám s pozdravem.

Kohut57

Právo morální na to má, otázkou je, zda mu to za to stojí. V afektu je mnohé pochopitelné. Je fakt, že škodících kreténů je stále více a člověk se musí bránit sám, společnost selhává. Budeli to tak pokračovat dále, budou odvety tvrdé.A i kolek­tivní, tak jako zločin je organizovaný, tak bude organizovaná obrana práv občanů. Hlavně obrana proti cikánům,mafiím a politické zlovůli.

venkovan

Odvést ženu – no nevím jestli to někdy není štěstí (to samé lze napsat o odvedení muže).Já pro vendetu jsem, ale ne aby se ničil majetek, zdraví apod.
Třeba ujíst toho kdo udělá levotu studenou krupičnou kaší.

Damiana

Lidé obvykle škodí tomu, komu závidí. A je na něm, jestli se sníží na úroveň zamindrákovaného pitomce a zachová se stejně jako on. Pokud je ale stejná „sorta“, obvykle nějaký ten připínáček vytáhne. Jenomže – někdo je ale větší mrcha, než si dotyčný škoditel dokázal kdy pomyslet a pak se může divit. Znala jsem třeba jednoho, který dotyčnému, kvůli tomu, že byl povýšen v práci on, zneuctil manželku i dceru! S nějakým vteřiňákem se tedy rozhodně nepáral…:-)
V odkazu je ta úsměvnejší varianta pře…:-)
http://www.you­tube.com/watch?v=ol­BDYQMjv5c&fea­ture=youtube_gda­ta_player