Rokio

Myslíte si, že je paní Lisková vinná?

Zde je odkaz na článek: https://www.id­nes.cz/ostrava/zpra­vy/nela-liskova-nenavist-omezovani-okresni-soud-obzaloba.A240409_074­035_ostrava-zpravy_jog
zdroj: idnes.cz

Zajímá mě váš subjektivní názor. Ne to, jak se na to dívá soud.

Podle mě jen vyjádřila svůj názor a trest bych ji neuložil.

Nejlepší odpověď
Filip84

Znovu, dokolečka a dokola: právo je malicherné a kogentní.

Musel bych vidět celý ten příspěvek na sociální síti, kontext, slovo od slova. Ovšem je-li pravda, že vyzývala k „deukrainisaci a denacifikaci“, pak podněcovala k násilí a odsouzena byla právem.

Na to už pamatuje čl.XI. La Déclaration des droits de l’homme et du citoyen:

La libre communication des pensées et des opinions est un des droits les plus précieux de l'homme ; tout citoyen peut donc parler, écrire, imprimer librement, sauf à répondre de l'abus de cette liberté dans les cas déterminés par la loi.

Člověk má právo mít svůj názor, postulát, stanovisko. Má právo ho veřejně šířit, sdílet; uvedu na známém příkladu: holocaust.

Mít názor a sdílet ho znamená, že např. bude někdo tvrdit, že holocaust nebyl, že Hitler byl největší přítel židů, a že za mrtvými byly tyfové epidemie, válečný nedostatek, válečný zmatek.

To je typická ukázka tzv. Osvětimské lži a podotýkám, že u nás je trestné i jen toto veřejně tvrdit, prohlásit. Ale to nechejme – pro toto – stranou.

Pokud někdo tohle prohlásí, tak jenom dementuje historické skutečnosti, fakta. Nic víc, nepíše, neříká: „Židi do plynu!“, nebo něco podobného.

Ve chvíli, kdy tento názor někde veřejně odpresentuje, a pak dodá, že se Němcům stala historická křivda, skrze lživá tvrzení o holocaustu a neoprávněné sankce, pořád jde o názor, který je doplněn o stanovisko k historickým politickým skutečnostem. Už pouze nedeklaruje, rovněž se vymezuje (samozřejmě, že u nás je i toto trestné!).

Ale pojďme dál. Tak něco vyjádří takový názor, jak popsán výše, vyjádří k němu i toto své stanovisko a – třeba – dodá, že by to tak lidé neměli nechat, že by měli mít Němci právo na spravedlivou pomstu za tato příkoří, a že každý dobrý Němec by měl bojovat proti mezinárodnímu sionismu a židobolševismu (nebo tak něco). No tak to už je veřejná deklarace nenávisti a výzva k boji. A ta může být vyložena různě.

A přesně tohle, obávám se, už pod pořad práva trestního patří, pokud to, tedy, naplňuje také typovou společenskou škodlivost (což náš hypothetický případ naplňuje).

Za názor a stanovisko by byla osoba stíhaná za popírání, ospravedlňování a schvalování genocidy. S tím já nesouhlasím, tvrdím, že zde převáží právo na svobodu projevu, že zde není až tak naléhavý oprávněný zájem demokratické společnosti, aby toto právo muselo být upozaděno.

Ovšem za výzvu k nějakému boji / zjednání pořádku, za to hrozí vyšší sankce, jde o tzv. protiteroristický paragraf. A v zásadě je to správné – protože takové výzvy mohou vést k akci.

Nic složitého na tom nevidím! 😅

Další odpovědi
Pepa25

Zřejmě ano. Nečetl jsem konkrétní vyjádření, za které je stíhaná, ale některá její starší ano, a to bylo „podněcování“ jako vyšité. „Jen vyjádřením názoru“ lze pomluvit, lhát, dohnat někoho k sebevraždě či jinak ublížit – to je snad pochopitelné, ne?

Dochy

Za mně ano.
Pokud si dobře pamatuju (poslední dobou jsem o ní moc neslyšel) tak její prohlášení byli hodně za hranou. Podněcováním k denacifikaci česka se podle mně snaží o rafinovanou sebevraždu.

Savier

To nevím. Ale je sexy.

Drap

Myslet si můžeme cokoli. Soud rozhod, že je vinná, tak zůstane vinná až do doby kdy vyšší soud rozsudek nezruší, nebo až si odbude trest. Pokud chceme žít v právním stáťě, tak rozhodnutí soudu musíme respektovat, i když se nám třeba nelíbí. Já s ní musí také v mnohém souhlasit, a nejsem oprávněn kritizovat rozhodnutí soudu.

plebs

Je to dezolátka jenom jsem pochopil, že se nesmí také pomlouvat president UA a mám lufta někoho z papalášů neb chráněných osob kritizovat poněvadž státní zástupce to může ohodnotit vzbudit nenávist a mega emoce.

Filip84

Drap: Enunciát o vině čince je enunciát konstitutivní, nikoli deklaratorní: činec se stává vinen ve chvíli, kdy je vina vyslovena nálezem nezávislého tribunálu, a kdy toto rozhodnutí nabude moci práva; pak je vinen, dokud konstitutivní enunciát o vině není derogován. Eo ipso, činec je vinen, i když „si odbude trest“, činec je vinen, dokonce, i když zemře, akorát už na něm, potom, nelze vykonat trest, nebo ochranné opatření.

Tvrdit, že činec je vinen, dokud nevykoná trest je, no, lapsus.

Drap

Tím chceš říct, že naše soudy nejsou nezávislé?

Pepa25

„Drap: Tím chceš říct, že naše soudy nejsou nezávislé?“
😉 Filip asi moc používal latinu, tak stručně : vaše souvětí „Soud rozhod, že je vinná, tak zůstane vinná až do doby kdy vyšší soud rozsudek nezruší, nebo až si odbude trest.“ je kravina, ale ne z důvodu, že by soudy nebyly nezávislé. Ale z jednoduchého důvodu, že vykonání trestu neruší rozsudek o vině, takže dotyčný je vinen „pořád“. Prostě to za „nebo“ tam nemělo být.

Filip84

Pepa: 👍 Dík! 😎😃

Filip84

Savier: Sorry, ale jestli se Ti líbí tahle paranoidní, vykvedlaná a hystrionská fúrie, tak to je asi opravdu lepší, že jsi sám! 😅

plebs

Filip můj strýc má názor " pod šeredným ksichtem se často skrývá zachovalá rozhoď nožky milovnice ".