Kepler

Můžou někomu vyhovovat 12hodinové směny?

Nejde o můj problém, z pracovního procesu jsem už vyloučen. Ale jako technolog jsem jistou dobu na „dvanáctky“ chodil. 2 denní, 2 dny volna, 2 noční… Úplně rozdrbaný denní režim a režim spánku. Považuju takovýto rozpis směn za zločin proti lidskosti a navíc z hlediska zaměstnavatele je i hloupý, protože tím nic nezíská, jen ztratí na kvalitě práce. Chudák unavený dělník u pásu! Ale možná to někomu vyhovuje. Rád bych věděl proč.

Nejlepší odpověď
ivzez

Můžou.
Při dvanáctihodinových směnách vychází více volných
dnů na různé zařizování, návštěvy lékařů i pro rodinu.

Horší než délka směn mi přijde střídání denních a nočních směn. Nevadilo
by mi pracovat jenom v noci nebo jen ve dne, ale střídání bych asi nezvládla…

Další odpovědi
Lamalam

Ano, můžou. Např. proto, že se při dvanáctkách snižuje počet odpracovaných směn za měsíc v porovnání s osmičkami. Ušetří se tím spousta času a peněz při dojíždění do práce.

GM

Mně tenhle režim plně vyhovuje, pracuji už min. 15 let v 12hod. nepřitržitém provozu noční/ranní směny, krátký/dlouhý týden. Mám spoustu volného času, protože po noční mi stačí na prospání 3 hod., po skončení nočního cyklu to doženu během jedné volné noci. Ani za nic bych se už nevrátila do účtárny a chodit na ranní osmičky a každý den ve 4 hod. vstávat do práce? Dejte pokoj. Práce o víkendu mi nevadí, je to na zvyku. Mnohem víc mi vyhovuje, když mám volno ve všední dny.

Klaproth

Rozhodně můžou, Mě vyhovovalo více volna mezi směnami a to, že jsem dělal v kuse maximálně 3 dny.

Za komunistů jsem dělal v tiskárně a jiné směny než dvanáctky se tam nikdy nedělaly.

Jestli si Lahny myslíš, že jsme tam mohli odpočívat jako tvůj táta, tak opět fantazíruješ. Ranní byla volnější, ale v noci jel stroj na plné obrátky a čas na odpočinek nebyl žádný.

mosoj

Celý život jsem dělal v nepřetržitém provozu. Kde se střídaly R,O a N směny ve všední dny po osmičkách v neděli po dvanáctkách. To nebyl výmysl vedení provozu ! to bylo přání většiny pracovníků. Měli více volna najednou a víc volných celých víkendů. Samozřejmě to volno zase museli jindy odpracovat. S délkou dne nic neuděláš. To jim ale nevadilo.

Lahny tentokrát s tebou nesouhlasím !!!

anonym

mě vyhovovaly 16 hodinové směny. jeden den v práci, druhý den volno. víkend byl pro mě vlastně třídenní. mělo to výhodu, jelikož jsme dojížděli 90km. dneska dělám osmičky a hrozně to v té práci utíká. jinak jsou „pracanti“, kteří dělají dvanáctky až šestnáctky každý prac.den. podle toho také jejich odvedená práce vypadá.

pro lahnyho. u nás ty kecy, že za bránou čekají další, už nefrčí. nikdo tam totiž nečeká a když, tak max. brigádník z agentury, který je stejně „drahý“ a kvalitou něco mezi jelitem a jitrnicí

jpau

Já nevím, nedělám sice u pásu ale v práci trávím denně (resp. 5/7) kolem 16 hodin (teď jsem třeba taky v práci) a nemám s tím nějaký zásadní problém. Ze začátku je to docela pecka, po měsíci je z člověka chodící zombie no a pak si zvykne 🙂.

anonym

Souhlasím, nevyhovuje.To jen nynější vydřiduši kapitalisti si myslí, že člověk udělá víc a oni ušetří na další pracovní síle.
Za socialismu jsem tak pracovat nemusel, nynější vydřiduši mně k tomu nutili (jediná jejich výmluva byla VŽDYŤ MÁTE SVOBODU, BĚŽTE JINAM, ZA BRÁNOU ČEKAJÍ DALŠÍ, KTERÝM TO NEBUDE VADIT.)
A to si představ, že jsme kolikrát dělali i 16tky.Když někdo nepřišel na další směnu, tak jsme museli zůstávat o 4 hodiny déle a z druhé směny zase o 4 hodiny chodili dříve.
A nikoho nezajímalo, že než se dostaneme domů a zalehneme, tak za pár hodin musíme zase vstávat na další směnu.

lexx

Kepler…tyhle starosti klidně pusťte z hlavy, lidi je na světě jako sraček, a každý pracovat chce aby měl co do huby…ještě něco ?

cochee

16 lidí u nás dělalo 8h kolotoč. 12 z nich si na zaměstnavateli vymohlo 12h cyklus. Pochopil jsem u přespolních, kteří tím šetřili benzín (dojížďka vlastním autem) – jediný rozumný argument. Ostatní argumentovali tím, že mají „hodně volna“ a odmítali můj argument stejné dikce, že já nepotřebuju „hodně volna,“ ale „trochu volna, ale za to každý den.“ Nehledě na komplikace, když někdo vzal dovolenou nebo nemocenskou, tak museli za něho chodit ti s „hodně volnem“ ve svém volnu, protože my osmičkáři jsme to odmítli vykrývat, protože naše práce neumožňovala styl „hromada zaměstnanců a mistr jim rozdělí práci“ – tři až čtyři lidé s přesně vymezenou činností a střídali se kus za kus. No ještě jsem zapomněl dodat, že jsem to přemlouvání k dvanáctkám velmi důrazně odmítl a naposledy jsem sdělil řediteli, že pokud si moji kolegové ty dvanáctky prosadí, tak okamžitě dávám výpověď, z čehož byl značně v rozpacích. Vymyslel to velmi pěkně, zkombinoval tedy 12 lidí s dvanáctkami a čtyři s osmičkami, na každé směně tři s 12 a jeden s 8h cyklem. Už tam nepracuji, zavřeli nás, všichni jsou propuštěni (možná s pár výjimkami ještě několik měsíců) a já si stanovil sám pro sebe, že v budoucích zaměstnáních buď jen ranní, nebo když nepřetržitý cyklus, tak osmičkový, ale NIKDY 12h nebo dokonce ještě delší. Je to pro mě natolik zásadní, že na to upozorňuji ihned při prvním kontaktu s potenciálním zaměstnavatelem.

anonym

Za 50,– korun na hodinu 12-ctky ve skladu na normu 6 dní v týdnu a to ještě bitka o koryto s ostatníma zaměstnancama, kde žiješ?A to si nedělám srandu, běžte se podívat třeba do kauflandu logistik.

ReHu

Mužský dělá v nepřetržitém provozu 12ky.
Střídá denní, noční, 3 dny volna. Asi 2× – 3× a pak 2 dny volna. Občas jinak, aby vyšly hodiny v měsíci.
Je spokojený.
Když si prohodí směnu, či se někým domluví na záskoku, má v pohodě 5 dní volna. Bez čerpání dovolené.

anonym

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=dbaMVmA6Esc

anonym

pro Lamalam
Ale největší nevýhoda je, že když si vezmeš dva dny dovolené, tak ti napočítají tři.
Teoreticky je to správně, na počet odpracovaných hodin, ale na počet dní tím pádem proděláváš.

Lamalam

Toi s tou dovolenou je samozřejmě pravda. Brácha dělá dvanáctky v elektrárně a dvakrát měsíčně mu vychází týden, že za 7 dní dělá jenom dvě šichty, když si vezme dovolenou, vyčerpá 3 dny dovolené ale je 7 kalendářních dní doma.

Lamalam

lanny > chcešř říct, že za komunistů se dvanáctky nedělaly? Děda dělal za komunistů celý život na dráze pouze dvanáctky. Zeptej se nějakého nádražáka a uvidíš.

anonym

Ano, dělali, ALE NEBYLO TO HROZNÝ JAKO NYNÍ.Tenkrát to byly vybrané profese, kde si během směny mohl člověk sednout a odpočinout.DNESKA SI NESEDNEŠ, protože tím pádem u pásu nestíháš.
Já jsem sice u pásu nedělal, ale stál jsem u mašiny a strkal do mašiny polotovary.A když musíš udělat x kusů za směnu, tak sebou musíš hodně mrskat, jinak nestíháš normu a na konci měsíce je vyhazov.
ONI ZA KOMUNISTŮ NĚKOHO VYHODILI, ŽE NESTÍHÁ???Kolik lidí kvůli tomu bylo na dlažbě?

anonym

Ještě bych doplnil.Můj otec taky ve fabrice dělal dvanáctky, ale pracoval v kalírně.Čili do kalících pecí (měl na starosti 4) naházel kusy a nechával zahřát na určitou teplotu.Pak je vytáhl, zakalil a opět naházel další.A kolikrát mezi tím měl 1 – 2 hodiny čas a mohl sedět.Někdy mu mistr přinesl práci navíc, ALE NEBYLO TO ÚKOLEM, čili mohl si u toho odpočinout.
Dneska to nejde.Jak jsem psal, za nesplnění normy za celý měsíc je VYHAZOV (teda nepodepsání smlouvy na další měsíce, pokud je smlouva na více měsíců, tak první měsíc upozornění, že neplníš a další měsíc vyhazov za nesplnění pracovních úkolů).