msi

Muze zamestnavatel chtit po lekari, aby potvrdil, kdy byl zamestnanec u neho?

Zdravim. Muze zamestnavatel zavolat a chtitnponlekari, aby mu potvrdil, kdy jsem u neho byl na navsteve/konrro­le/prohlidce? Nebonje to soucast osobnich udaju? Dekuji.

Nejlepší odpověď
da ny

Ano.
Ne s čím a proč.
Většina zaměstnanců si vyzvedne i propustku od zaměstnavatele
Lékař/sestra potvrdí a může napsat odchod. Někteří zaměstnavatelé na tom trvají.
Pacient se může vrátit do práce, pokud nemá domluveno jinak se zaměstnavatelem
nebo vedoucím pracovníkem.

Další odpovědi
Filip84

Osobní údaje s tím nemají nic moc společného, jde o lékařské tajemství.

Ano, ale jenom, že jsi tam byl a kdy – nic víc (jak už Ti, správně, napsala dany!).

Vlastně zavolání má pouze informační charakter, pokud by to chtěl jakkoli využít, bude si muset na to od lékaře vyžádat písemné potvrzení. Ale to je administrativní úkon lékaře, který nehradí pojišťovna, takže ho bude muset zaplatit, a pak, není mí znám zákon, který by přikazoval lékaři takové potvrzení zaměstnavateli, tj. cizímu subjektu, vydat. Ale, vlastně, mu to ani nezakazuje, takže je to na jeho volném uvážení.

Ale v praxi se takový postup nejeví účelným: pokud chce zaměstnanec uvolnit k lékaři – jako pro překážku v práci na straně zaměstnance, tak se on musí postarat, aby prokázal existenci té překážky, nedohodne-li se se zaměstnavatelem jinak (no dovolená, sick day, atp.) – v opačném případě může mít i „áčko“, tj. neomluvenou absenci.

Realisuje se to propustkou, no a nebo si na to musí nechat zaměstnanec od lékaře napsat zvláštní zprávu. A pak je na zaměstnavateli, jak podrobnou propustku si vyrobí, a v případě, že to zaměstnanec doloží, například, tou zvláštní zprávou od lékaře, nic nebrání zaměstnavateli, aby zaměstnance vyzval k doplnění, například o ten čas.

Drap

Klidně mu může zavolat. Jestli mu doktor odpoví, záleží na něm. Myslím, že toto osobní údaj tedy neni.