Mp2

Může vybuchnout singularita? A jestli ne, tak proč?

Nejlepší odpověď
JK2021

Na takovou otázku by vám nejspíše nedokázali odpovědět ani přední astrofyzikové, natož někdo na zdejším webu… Podle toho, co vím, je singularita zatím pouze teoretický koncept, protože nikdo neví a ani nemůže vědět (kvůli vlastnostem černých děr), jestli vůbec nějaká singularita skutečně existuje a co je vlastně zač.

Další odpovědi
aliendrone

Musíš nejdříve pochopit, CO to ta singularita vlastně je. Jde o fyzikální obdobu matematického bodu. Vlastnosti:

  1. je nekonečně malá
  2. má nekonečnou hustotu (potažmo tedy i hmotnost)

Singularita je jen TEORETICKÝ konstrukt, ke kterému nás vede Einsteinova OTR, když doženeš její rovnice do extrému. V populárně naučné praxi se často uvádí, že singularita je v centru kolapsaru (totálně gravitačně zhrouceného tělesa), tzv. „černé díry“ – obvykle „mrtvole“ po velmi masivní hvězdě.

Když ti v teorii začnou pršet nemonečna (jako u černých děr), je v ní cosi shnilého a tak zcela NEPLATÍ. To je také důvod, proč víme, že OTR (navzdory její fantastické a rok co rok zpřesňované a potvrzované platnosti) NENÍ dokonalou teorií gravitace.

Víme, že černé díry mají KONEČNOU hmotnost a celkem spolehlivě ji dokážeme odvodit u konkrétních, ať již u těch velikostně hvězdných či galaktických. Navíc mají černé díry i moment hybnosti (což je VEKTOROVÁ, nikoliv skalární veličina) a je tedy nutné k bodové singularitě s „žádným rozměrem“ dodatečně přidat rozměr „poloměr“ (chceš-li rozměr kolmý k ose rotace), ergo další nesmysl. Zkrátka a dobře – singularity existují výhradně v ideálním platónském světě matematiky/te­oretické fyziky, v praxi NEEXISTUJÍ. A proto ani nevybuchují. ;) :)

Jiná věc bude, pokud se budeš ptát na explozi černé díry, ta možná JE! Jakkoliv se ti to bude zdát nemožné (bo každá singularita s vyjímkou tzv. „nahé singularity“ [což je ještě VÍCE teoretický konstrukt, než „obyčejná singularita“] je schována/uzavřena tzv. Schwarzschildovým poloměrem, což je hranice/vzdálenost, která (pokud ji překročíš směrem k singularitě) je tzv. „horizontem událostí“. NIC se z pod Schwarzschildova poloměru NEMŮŽE vrátit zpět, bo by k tomu potřebovalo rychlost VYŠŠÍ, než mezní (rycnlost světla ve vakuu).

Jenže…
Jednak VÍME, že OTR neplatí VŽDY, druhak je tu neméně mocný (dovolil bych si tvrdit, že MOCNĚJŠÍ) koncept – KVANTOVÁ TEORIE. A ta na naše „běžné a pochopitelné“ fyz. zákony zvysoka kašle. Kvantový svět je pro běžné laiky doslova nepochopitelný a ač jeho předpovědi perfektně sedí a jsou skvěle podloženy nejen matematicky, ale i experimentálně, tak se jen málokdo ztotožní s jeho realitou.

(Třeba tzv. „dvouštěrbinový experiment“, kdy JEDNA částice v témže okamžiku projde DVĚMI od sebe vzdálenými štěrbinami SOUČASNĚ – lidé instinktivně chápou, že „to nejde“ být současně na 2 různých místech – jenže v kvantovém světě TO JDE a je to naprosto běžné/normální.) :)

A právě aplikováním poznatků kvantové teorie přišel S. Hawking na to, že černé díry NEJSOU věčné, ale „vypařují se“ – tzv. Hawkingovo záření. Sice nesmírně pomalu (dosavadní stáří vesmíru je pro „životnost černé díry“ úplné NIC, navíc čím je hmotnější, tím je proces pomalejší), ale po neskutečně dlooooouhé době zmizí a pravděpodobně takový konec černé díry bude divadlo srovnatelné s výbuchem supernovy, proto je MOŽNÉ, že černá díra vybuchne. Nebo také ne, je to jen hypotéza. ;) :D :D