Avatar uživatele
Registrovaný

Může vedoucí provozu směny sesadit člověka na podřadnější práci z důvodu pracovní neschopnosti(úraz)?

Přeřazení bylo sděleno ústně a proběhlo ihned po nástupu nemocenské, tímto bylo i odůvodněno. Horší pracovní pozice je placená o polovinu méně. Může se dotyčný proti tomuto nějak bránit? Děkujeme za odpověď

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

http://www.sbirkazakonu.info/…

§ 41
Převedení na jinou práci
(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,
a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci

Takže ne že může, on dokonce za určitých podmínek musí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Může. Práci nemusíte přijmout - můžete podat výpověď.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.