Adam2

Může být u nás prezident zároveň premiérem?

A může k tomu být ještě ministrem financí? Nebo třeba jen premiér + ministr financí nebo prezident + ministr financí? Třeba takový pan Babiš? Odpověď: Stejně jako každý diktátor. Je to u nás povolené?

Nejlepší odpověď
annas

Prezident jmenuje premiéra. Ten prezidentovi navrhne jmenování konkrétních ministrů.

Jak by mohl jmenovat sám sebe jako preiméra nebo ministra? ¨

V demokracii existuje dělba moci.
U nás platí princip neslučitelnosti některých funkcí, např. prezident nemůže být zároveň poslancem, ministr soudcem atd.

Chcete-li si ujasnit, co to všechno znamená, projděte si Wikipedii.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C4%9Blba_mo­ci

Další odpovědi
Funna

odpověz si sám…a jak by to potom všechno stíhal? .-)

samozřejmě, že prezident a premiér nemůže být jeden člověk

dubraro

Prezident a premiér ne. Premiér a ministr ano.