bolak

Může si obyčejný občan prohlédnou soudní spisy s určitých kauz?

Výpovědi svědků, výpověď obžalovaného, důkazy z místa činu, atd.?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano – pokud „obyčejný občan“ prokáže vážný důvod a pokud tím nebudou dotčena práva jiné osoby nebo veřejný zájem…

Další odpovědi
Pepa25

Občanský soudní řád, § 44, odst. 2.
Každému, kdo na tom má právní zájem nebo kdo pro to má vážné důvody, předseda senátu na žádost povolí, aby nahlédl do spisu a aby si z něho učinil výpisy nebo opisy, ledaže jde o spis, o němž právní předpisy stanoví, že jeho obsah musí zůstat utajen.

Tedy neúčastník sporu jen se souhlasem soudu po doložení důvodu pro nahlížení.

Drap

Jen za určitých podmínek. Nechtěl by si přece nahlížet do spisu sousedovi, který byl kdysi za něco odsouzen dříve než si ho znal a hrabat se v jeho soukromí.

bolak

mowla: počítá se neukojitelná zvědavost mezi vážné důvody? :)

arygnoc

v žiadnom prípade.

právo nahliadnuť do spisu má iba sudca, štátny zástupca, obhajca a obvinený (v trestnom konaní, prípadne iné osoby, ktoré určí súd [súdni znalci a pod.]), v občianskoprávnom konaní iba sudca, právni zástupcovia a protistrany konania (prípadne iné osoby, ktoré určí súd [súdni znalci a pod.]).

podobne je zakázané vykonať zvukový či obrazový záznam bez súhlasu súdu na verejnom konaní (prelíčení).

všetci účastníci súdneho konania sú chránení zákonom o ochrane osobných údajov, deti obzvlášť.

jednoducho:
nikoho nič nie je potom, kto sa s kým prečo súdi. starajte sa o seba.