Kepler

Může si občan destilovat lihoviny pouze pro vlastní potřebu?

To znamená, že ne za účelem dalšího prodeje. Je snad nějak množství legislativně omezeno?

Nejlepší odpověď
Edison

„Výroba domácí pálenky pro vlastní potřebu je totiž i nadále přestupkem podle § 30 zákona č. 200/1990 Sb., za který hrozí pokuta do 3000 Kč.“

Na druhou stranu je k mání toto: http://www.li­nykuchar.cz/ko­lona-hobby-10l Tak nevim…

Zdroj: https://www.al­koholium.cz/do­maci-a-pestitelske-paleni-ocima-zakona/

Další odpovědi
Drap

Doposud nemůže.

Edison

Ještě jsem dohledal, že stolní destiláky na trhu jsou, ale přes to je domácí pálení stále nelegální.

Kepler

Jo, asi máš pravdu. Jinak princip té domácí minipálenice je přesně stejný, jaký se široce dříve používal. S tím rozdílem, že samohonka vycházela z chlebového kvasu, nebo jen voda+cukr+droždí. Vyrábělo se to z pozinkovaných prádelních hrnců. Jen výroba měděná chladicí spirály v tom chladicím hrnci byla náročnější. Jinak kvalita pálenky, bez možnosti kontroly a regulace, byla poněkud pochybná.

Edison

Byly i jednodušší způsoby… Srážení na dně obráceného lavoru… vypálit se v tom daly i železniční pražce. Rusové by mohli vyprávět, jak udělat dobrou LAVOROVICI… 😁 S pochybností kvality a nezávadnosti jedině souhlasím…

Kepler

Konečně vím, co je to lavórovica. To musí být ještě horší než frdžálica. Když si po tem Pacho, hybský zbojník, uplivl, mělo to pyrotechnické efekty…:-))