bolak

Může se chlap jmenovat -ová?

Když se třeba Dara jmenuje Rolins, můžu se já nechat přejmenovat na Jaroslav Nováková?

Nejlepší odpověď
Drap

Proč by ne, necháš se přeoperovat a k přejmenování už bude jen malý krůček.

Další odpovědi
kapka

Řekla bych, že za normálních okolností /bez té operace vedoucí ke změně pohlaví/ to není podle našich předpisů možné.

zzzzz

U nás platí, že není možné mít jméno opačného pohlaví. Ovšem pokud by se k nám přistěhoval cizinec a ten by se třeba jmenoval asdfghková, tak mu nikdo nenařídí si jméno změnit. Pokud byste změnil pohlaví, tak by se vám změnilo nejen jméno, ale i RČ.

Lucijej

Já bych řekla, že může, v dnešní době neí problém si zařídit výjimku. Akorát by se muselo dodržovat čestinské skoloňování podle vzoru mladý, takže by se nejměnoval Jaroslav Nováková, ale Jaroslav Novákový.

bolak

Drap: Dara je přeoperovaná?

kapka

Dara nemusí být přeoperovaná, předpisy dovolují, aby žena měla příjmení v základním tvaru, tedy bez koncovky -ová. Mimochodem, ani češtinářsky by to nebylo u muže správně, přeci by musel být -ový, a to i existuje. Třeba Emil Syrový a Emílie Syrová.

bolak

No ne, to právě Emil Syrová, to je taky dobrý, to bude plán B.

kapka

Zajdi na matriku a řekni, že se chceš jmenovat Bolak Tvrdohlavá, třeba je ukecáš. 🙂

manon

kapka: :)